OU Portal
  • Log In
  • Welcome
  • Applicants
Z6_60GI02O0O8IDC0QEJUJ26TJDI4
{}

Pomocí tohoto dialogu můžete vyhledat domácí autory, čili autory, kteří jsou vedeni v personálních systémech Ostravské univerzity.

Do našeptávače níže napište hledaný text a tento text bude vyhledán ve jméně nebo příjmení autora. Autoři, kteří budou hledanému textu odpovídat, Vám budou nabídnuti v seznamu. Pomocí myši nebo šipek na klávesnici vyberte požadovaného autora.

Našeptávač : 
Přidat autora k záznamu Zavřít

Pomocí tohoto dialogu můžete k záznamu přidat cizího autora, čili autora, který nemá žádný pracovní ani studijní vztah k Ostravské univerzitě. Takto přidaný autor bude do RIV vykázán jako nedomácí.

Pro přidání autora vepište jeho jméno a příjmení do určených položek.

Jméno :
Příjmení :
Přidat k záznamu Zavřít
Zavřít

Pomocí tohoto dialogu můžete k záznamu nahrát soubor PDF. Tento soubor musí obsahovat text tohoto záznamu (text článku, knihy, atd.). Tento soubor je důležitý pro RIV, protože může být použit jako důkaz existence tohoto záznamu.

Pro nahrání souboru klikněte na tlačítko Browse a vyberte soubor, který chcete nahrát. Nahrávání souboru zahájíte tlačítkem Nahrát soubor.

Maximální velikost souboru PDF je omezena na 100 MB.

Soubor : 

Nahrát soubor
Zavřít

Pomocí tohoto dialogu můžete stáhnout PDF soubor přiřazený tomuto záznamu. Pro stažení souboru klikněte níže na název tohoto souboru a bude Vám nabídnuta možnost soubor uložit.

Věnujte prosím pozornost také velikosti PDF souboru. Velké soubory se mohou stahovat delší dobu, pokud máte pomalé internetové připojení.

Název souboru :
Velikost souboru :
Zavřít
Publikační činnost


preloading...   Probíhá načítání, čekejte prosím...
publicationId :
tempRecordId :
actionDispatchIndex :
navigationBranch :
pageMode :
tabSelected :
isRivValid :
Typ záznamu * : článek v odborném periodiku (J)
Domácí pracoviště * : Ústav laboratorní medicíny (11430)
Název * : Vzácné pediatrické ovariální tumory a jejich genetické příčiny
Citace : Plevová, P. a Geržová, H. Vzácné pediatrické ovariální tumory a jejich genetické příčiny. Klinická Onkologie. 2019, 32(2), s. 79-91. ISSN 1802-5307.
Podnázev :
Rok * : 2019
Obor * : Onkologie a hematologie
Kód ISSN * : 1802-5307
Oficiální název periodika * : Klinická Onkologie
Stát vydavatele periodika * : Česká republika
Svazek periodika * : 32
Číslo periodika v rámci svazku * : 2
Číslo článku :
Ročník :
Počet stran článku * : 13
Strana od * : 79
Strana do * : 91
Kód UT WoS :
EID :
Poddruh recenzovaného článku : Článek v českém neimpaktovaném recenzovaném časopise (Jrec/Jost)
Klíčová slova anglicky * :
ovarian cancer - child - adolescence - hereditary tumor syndromes
Popis v původním jazyce * :
Ovariální nádory v dětství a adolescenci se liší od nádorů dospělého věku histologickými typy. Mohou být první známkou manifestace syndromu dědičné predispozice k nádorům v rodině a správná diagnóza tohoto syndromu může umožnit sledování dalších členů rodiny ohrožených tímto rizikem. Cíl: Shrnout současné poznatky o typech ovariálních nádorů dětského a adolescentního věku, které se mohou vyskytnout v rámci geneticky definovaného syndromu predispozice k nádorovým onemocněním. Juvenilní nádor z buněk granulózy může vzniknout v souvislosti s Ollierovou chorobou a Maffucciho syndromem způsobenými postzygotickou mutací genů IDH1 a IDH2. Nádory ze Sertoliho-Leydigových buněk obvykle vznikají v rámci syndromu DICER1 na podkladě zárodečných mutací genu DICER1. Gonadální nádory s anulárními tubuly a nádory ze Sertoliho buněk se mohou vyskytnout u Peutzova-Jeghersova syndromu způsobeného zárodečnými mutacemi genu STK11. Většina případů nádorů ze zárodečných buněk vzniká na podkladě gonadální dysgeneze, a to zejména u pacientů s gonadální dysgenezí nesoucí materiál chromozomu Y. Příčinou mohou být strukturální a numerické anomálie pohlavních chromozomů nebo mutace v genech, které se uplatňují při vývoji a diferenciaci gonád. Je zde vysoké riziko gonadoblastomu s potenciálem maligní transformace do dysgerminomu. Malobuněčný karcinom vaječníku hyperkalcemického typu je obvykle způsoben ztrátovými mutacemi v genu SMARCA4. Závěr: Ovariální nádory u dětí a v adolescenci jsou vzácné. Vždy je nutné zvažovat možnou gonadální dysgenezi či některý ze syndromů dědičné predispozice k nádorům. Problematika vyžaduje mezioborový přístup s důrazem na pečlivou osobní a rodinnou anamnézu, precizní klinické a laboratorní vyšetření a diferenciální diagnostiku s dobrou znalostí genetických syndromů. Patologická diagnostika těchto nádorů je komplikovaná. Správné histologické zařazení typu nádoru může být vodítkem k příslušnému hereditárnímu nádorovému syndromu.
Popis v anglickém jazyce * :
Ovarian tumors in childhood and adolescence differ from those of adult age by histological types. They may be the first sign of a manifestation of hereditary predisposition to family tumors, and a proper diagnosis of this syndrome may allow follow-up of other family members at risk of this risk. Objective: To summarize current knowledge about types of ovarian cancers of childhood and adolescence that can occur within the genetically defined syndrome of cancer predisposition. Juvenile granulosa cell tumor may develop in association with Ollier's disease and Maffucci syndrome due to postzygotic mutation of the IDH1 and IDH2 genes. Sertoli-Leydig cell tumors usually develop under DICER1 syndrome due to germline mutations in the DICER1 gene. Gonadal tumors with annular tubules and Sertoli cell tumors may occur in Peutz-Jeghers syndrome caused by germline mutations in the STK11 gene. Most germ cell tumors are due to gonadal dysgenesis, especially in patients with gonadal dysgenesis carrying Y chromosome material. This may be due to structural and numerical sex chromosome anomalies or gene mutations that are involved in the development and differentiation of gonads. There is a high risk of gonadoblastoma with the potential for malignant transformation into dysgerminoma. Small cell ovarian cancer of the hypercalcemic type is usually caused by loss mutations in the SMARCA4 gene. Conclusion: Ovarian tumors in children and adolescence are rare. It is always necessary to consider possible gonadal dysgenesis or one of the syndromes of hereditary predisposition to tumors. The issue requires an interdisciplinary approach with an emphasis on careful personal and family history, precise clinical and laboratory examination and differential diagnosis with a good knowledge of genetic syndromes. The pathological diagnosis of these tumors is complicated. The correct histological classification of the tumor type may be a guide to the respective hereditary tumor syndrome.
Typ zdroje financování výsledku * : Institucionální podpora na rozvoj výzkumné organizace
Seznam projektů :
ID Projektu Název projektu
Seznam ohlasů : 
Ohlas
R01: RIV/61988987:17110/19:A200240J

© 2019 Centre for Information Technology

  • Technická podpora :
  • Mgr. Olga Blahutová (phone: +420 597 091 129, phone flap for UO: 1129)
  • Ing. Lucie Svitaneková (phone: +420 597 091 108, phone flap for UO: 1108)
Complementary Content
  • ${title}${badge}
${loading}