Popis v původním jazyce: |
Výstava Kde domov můj byla aktuálním příspěvkem do diskurzu, který se nenabízel jenom v souvislosti se 100. výročím vzniku české republiky, ale především byl reakcí na rozpravy o našem místě v Evropaě, o smyslu národnosti, symbolech, o našem přístupu k pojmu vlast, národ, emigrace, imigrace atd. Tematizace výročí vzniku republiky je ždy ošidná, ale ukázalo se, že právě grafika svými přesahy od volného umění ke grafickému designu je nakonec médiem, jež může spoluvytvářet sdílení podobných obsahů.
Zastoupení autoři
Mikoláš Axmann, Karel Beneš, Daniela Benešová, Libor Beránek, Tomáš Bím, Jana Budíková, Lenka Falušiová, Petr Fiala, Patrik Hábl, Eduard Halberštát, František Hodonský, Xénia Hoffmeisterová, Pavel Hora, Zbyněk Hraba, Tomáš Hřivnáč, Said Ismail, Zbyněk Janáček, Jarmila Janůjová, Robin Kaloč, Jan Kavan, Markéta Králová, Ivo Křen, Alena Laufrová, Martin Manojlín, Vlasta Matoušová, Ondřej Michálek, Jiří Mikeska, Eduard Milka, Lubomír Netušil, Eduard Ovčáček, Berenika Ovčáčková, Pavel Piekar, Miloslav Polcar, Emanuel Ranný, Lucie Raškovová, Jaroslava Severová, Pavel Sivko, Miloš Sláma, Jan Šafránek, Marie M. Šechtlová, Petr Štěpán, Lenka Štěpaníková, Eva Vápenková, Martin Velíšek, Lenka Vilhelmová, Eva Vlasáková, Lenka Vojtová, Fanis Ainacidis (host)
K výstavě byl vydán stejnojmený katalog ISBN: 978-80-903739-5-2
Grafický design: Rostislav Vaněk
Typografie: David Faigl
Kurátorem výstavy byl Miloslav Polcar
Cílem výstavního projektu „Kde domov můj“ je získat pohled na fenomén domova, jak jej chápou a ztvárňují ve své tvorbě současní umělci, grafi ci, členové SČUG Hollar, kteří v roce 2017 oslavili 100 let od založení svého sdružení reprezentační výstavou grafi cké tvorby ve výstavních sálech pražského Obecního domu.
Zakládající členové sdružení před 101 lety jistě (stejně jako my) netušili, jaké změny je po vzniku založení Československa v roce 1918 čekají - v naší zemi, v Evropě i ve světě, jaké politické systémy je budou formovat, jak budou muset
|