Popis v původním jazyce: |
Quinquaginta- Půl století s Q 1968-2018. Výstava k 50. výročí brněnského
multioborového uměleckého Sdružení Q. Výstavu pořádaly:
Sdružení Q, z. s., Brno, Muzeum města Brna, Moravská zemská knihovna a na výstavách spolupracovaly: Moravské zemské muzeum a Janáčkova akademie múzických umění v Brně.
Kolektivní výstava Sdružení Q představila řadu autorů členů multioborové umělecké skupiny ve všech generacích a připomenula dále už nežijící autory, kteří byli zásadními pro vznik SQ, a to v přidružené výstavě Půl století se Sdružením Q 1968-2018. Výstava v Křížové chodbě a Rajské zahradě využíla řadou instalací genius loci, který vyvažoval skutečnost, že nejde o typické galerijní prostory.
Jádrem hlavní výstavy v Křížové chodbě je prezentace výtvarných děl současných členů Sdružení Q a pocta již nežijícím zakladatelům SQ, jejichž díla zapůjčilo Muzeum města Brna (např. Bohdan Lacina, Bohumír Matal, Jan Rajlich st., Vilém Reichmann, Miroslav Šimorda, Jiří Marek a další). Výstavu, které poskytl záštitu primátor města Brna Petr Vokřál, provázejí dokumenty z historie SQ, fotografie, ukázky architektonické, literární, divadelní a hudební tvorby členů SQ a další artefakty. K 50. výročí Sdružení Q byl vydán 12. almanach Sdružení Q, který je zároveň i katalogem obou výstav.
Pozn.:Mezi deseti zakládajícími členy byli Bohumír Matal, Bohdan Lacina, Jan Rajlich st., Vilém Reichmann a Miroslav Šimorda. K nim se pak přidali další umělci, z hudební oblasti například Miloslav Ištvan, Alois Piňos, Josef Berg a Zdeněk Pololáník. Mezi divadelníky to byli Bořivoj Srba, Miloš Hynšt a Alois Hajda, z architektů Bohuslav Fuchs, Bedřich Rozehnal aj. „Rozkročení Sdružení Q bylo široké už tehdy,“ konstatuje Ivo Medek.
|