OU Portal
  • Log In
  • Welcome
  • Applicants
Z6_60GI02O0O8IDC0QEJUJ26TJDI4
{}

Pomocí tohoto dialogu můžete vyhledat domácí autory, čili autory, kteří jsou vedeni v personálních systémech Ostravské univerzity.

Do našeptávače níže napište hledaný text a tento text bude vyhledán ve jméně nebo příjmení autora. Autoři, kteří budou hledanému textu odpovídat, Vám budou nabídnuti v seznamu. Pomocí myši nebo šipek na klávesnici vyberte požadovaného autora.

Našeptávač : 
Přidat autora k záznamu Zavřít

Pomocí tohoto dialogu můžete k záznamu přidat cizího autora, čili autora, který nemá žádný pracovní ani studijní vztah k Ostravské univerzitě. Takto přidaný autor bude do RIV vykázán jako nedomácí.

Pro přidání autora vepište jeho jméno a příjmení do určených položek.

Jméno :
Příjmení :
Přidat k záznamu Zavřít
Zavřít

Pomocí tohoto dialogu můžete k záznamu nahrát soubor PDF. Tento soubor musí obsahovat text tohoto záznamu (text článku, knihy, atd.). Tento soubor je důležitý pro RIV, protože může být použit jako důkaz existence tohoto záznamu.

Pro nahrání souboru klikněte na tlačítko Browse a vyberte soubor, který chcete nahrát. Nahrávání souboru zahájíte tlačítkem Nahrát soubor.

Maximální velikost souboru PDF je omezena na 100 MB.

Soubor : 

Nahrát soubor
Zavřít

Pomocí tohoto dialogu můžete stáhnout PDF soubor přiřazený tomuto záznamu. Pro stažení souboru klikněte níže na název tohoto souboru a bude Vám nabídnuta možnost soubor uložit.

Věnujte prosím pozornost také velikosti PDF souboru. Velké soubory se mohou stahovat delší dobu, pokud máte pomalé internetové připojení.

Název souboru :
Velikost souboru :
Zavřít
Publikační činnost


preloading...   Probíhá načítání, čekejte prosím...
publicationId :
tempRecordId :
actionDispatchIndex :
navigationBranch :
pageMode :
tabSelected :
isRivValid :
Typ záznamu * : článek v odborném periodiku (J)
Domácí pracoviště * : Katedra české literatury a literární vědy (25350)
Název * : Dvě století českého objevování Ruska. Obrozenské cestopisy
Citace : Tomášek, M. Dvě století českého objevování Ruska. Obrozenské cestopisy. PORÓWNANIA - COMPARISONS - POROVNÁNÍ - VERGLEICHE. 2018, 1(22), s. 67-90. ISSN 1733-165X.
Podnázev :
Rok * : 2018
Obor * :
Kód ISSN * : 1733-165X
Oficiální název periodika * : PORÓWNANIA - COMPARISONS - POROVNÁNÍ - VERGLEICHE
Stát vydavatele periodika * : Polská republika
Svazek periodika * : 1
Číslo periodika v rámci svazku * : 22
Číslo článku :
Ročník :
Počet stran článku * : 24
Strana od * : 67
Strana do * : 90
Kód UT WoS :
EID : 2-s2.0-85096942479
Poddruh recenzovaného článku : Článek v neimpaktovaném recenzovaném časopise(Jneimp/Jost)
Klíčová slova anglicky * :
travel books; Czech literature; Russia; 19th century
Popis v původním jazyce * :
Současný ambivalentní vztah Čechů k Rusku otevírá otázku, kde má své historické kořeny. Logickým krokem je zkoumání dobových cestopisů jako relativně nejpřímějšího kontaktu s ruskou realitou. Dlouhé 19. století, v jehož průběhu se formuje novodobý český národ a základní postoje k národům okolním, je z hlediska objemu zkoumaného materiálu třeba rozdělit na dvě až tři období - mezníkem našeho zkoumání se prozatím staly známé články Havlíčkovy. Ve zvoleném období (od konce 18. stol. do počátku 40. let) se k sledovanému žánru vztahují jak osvícenské práce naučné povahy, tak i první obrozenská mystifikace, text imitující čtenářsky oblíbený žánr vedle zjednodušující kompilace několika odborně zaměřených cestopisů. Jedinými autentickými cestopisy se tak ukázaly být dopisy Michala Kotlera, který se na Rusko zároveň dokázal dívat bez předsudků: první měl podobu amatérské reportáže, trojice dalších vytvořila osobitý podnikatelský cestopis. Z toho je patrné, jak málo Češi mohli o Rusku první poloviny 19. stol. vědět na základě zkušeností svých krajanů.
Popis v anglickém jazyce * :
The study explores the ambiguities of Czech relations with contemporary Russia seeking their historical roots in the pictures of the Russian reality constructed in Czech period travel books. The travelogue production was characterized by a relatively low number of publications and remarkable heterogeneity. Between the end of the 18th century and the beginning of the 1940s this genre included not only authentic travelogues - travel reportage and business travelogue - but also fictitious travelogues or travelogue imitations, scientific travel books as well as compilations of texts on related topics compensating for restrained opportunities to travel. This repertoire provided Czech readers with rather limited possibilities for getting to know contemporary Russia through the personal experiences of their fellow countrymen, nevertheless, it shows the readers' interest in the Slavonic East. These period pictures do not tend to evaluate Russia in a specific or prescribed way.
Typ zdroje financování výsledku * : Institucionální podpora na rozvoj výzkumné organizace
Seznam projektů :
ID Projektu Název projektu
Seznam ohlasů : 
Ohlas
R01: RIV/61988987:17250/18:A1901Z07

© 2019 Centre for Information Technology

  • Technická podpora :
  • Mgr. Olga Blahutová (phone: +420 597 091 129, phone flap for UO: 1129)
  • Ing. Lucie Svitaneková (phone: +420 597 091 108, phone flap for UO: 1108)
Complementary Content
  • ${title}${badge}
${loading}