OU Portal
  • Log In
  • Welcome
  • Applicants
Z6_60GI02O0O8IDC0QEJUJ26TJDI4
{}

Pomocí tohoto dialogu můžete vyhledat domácí autory, čili autory, kteří jsou vedeni v personálních systémech Ostravské univerzity.

Do našeptávače níže napište hledaný text a tento text bude vyhledán ve jméně nebo příjmení autora. Autoři, kteří budou hledanému textu odpovídat, Vám budou nabídnuti v seznamu. Pomocí myši nebo šipek na klávesnici vyberte požadovaného autora.

Našeptávač : 
Přidat autora k záznamu Zavřít

Pomocí tohoto dialogu můžete k záznamu přidat cizího autora, čili autora, který nemá žádný pracovní ani studijní vztah k Ostravské univerzitě. Takto přidaný autor bude do RIV vykázán jako nedomácí.

Pro přidání autora vepište jeho jméno a příjmení do určených položek.

Jméno :
Příjmení :
Přidat k záznamu Zavřít
Zavřít

Pomocí tohoto dialogu můžete k záznamu nahrát soubor PDF. Tento soubor musí obsahovat text tohoto záznamu (text článku, knihy, atd.). Tento soubor je důležitý pro RIV, protože může být použit jako důkaz existence tohoto záznamu.

Pro nahrání souboru klikněte na tlačítko Browse a vyberte soubor, který chcete nahrát. Nahrávání souboru zahájíte tlačítkem Nahrát soubor.

Maximální velikost souboru PDF je omezena na 100 MB.

Soubor : 

Nahrát soubor
Zavřít

Pomocí tohoto dialogu můžete stáhnout PDF soubor přiřazený tomuto záznamu. Pro stažení souboru klikněte níže na název tohoto souboru a bude Vám nabídnuta možnost soubor uložit.

Věnujte prosím pozornost také velikosti PDF souboru. Velké soubory se mohou stahovat delší dobu, pokud máte pomalé internetové připojení.

Název souboru :
Velikost souboru :
Zavřít
Publikační činnost


preloading...   Probíhá načítání, čekejte prosím...
publicationId :
tempRecordId :
actionDispatchIndex :
navigationBranch :
pageMode :
tabSelected :
isRivValid :
Typ záznamu * : článek v odborném periodiku (J)
Domácí pracoviště * : Ústav ošetřovatelství a porodní asistence (11630)
Název * : Deprese seniorů s chronickým selháním srdce
Citace : Gorylová, N. a Lukšová, H. Deprese seniorů s chronickým selháním srdce. Kardiologická revue. 2018, roč. 20, č. 4, s. 307-311. ISSN 2336-288X.
Podnázev :
Rok * : 2018
Obor * : Bezpečnost a ochrana zdraví, člověk - stroj
Kód ISSN * : 2336-288X
Oficiální název periodika * : Kardiologická revue
Stát vydavatele periodika * : Česká republika
Svazek periodika * : neuvedeno
Číslo periodika v rámci svazku * : 4
Číslo článku :
Ročník : 20
Počet stran článku * : 5
Strana od * : 307
Strana do * : 311
Kód UT WoS :
EID :
Poddruh recenzovaného článku : Článek v českém neimpaktovaném recenzovaném časopise (Jrec/Jost)
Klíčová slova anglicky * :
Depression, seniors, chronic heart failure
Popis v původním jazyce * :
Deprese je až dvojnásobně častější u kardiologicky nemocných osob než v obecné populaci a je také rizikovým faktorem pro srdeční morbidity a mortality. Cílem výzkumu bylo zjistit výskyt deprese u seniorů s chronickým selháním srdce hospitalizovaných na kardiovaskulárním oddělení. Metodika: Pro získání dat byla využita Geriatrická škála deprese. Výzkumný soubor tvořilo 103 respondentů s chronickým selháním srdce. Výsledky: Ve sledovaném souboru 103 respondentů bylo bez depresivního syndromu 50 respondentů (48,5 %), 43 respondentů (41,8 %) s mírnou depresí a 10 respondentů (9,7 %) s manifestní depresí. Na základě statistické analýzy byly statisticky významné výsledky nalezeny v závislost deprese a věku (p = 0,026) a v závislosti deprese a rodinného zázemí (p = 0,019). Závěr: Senioři s chronickým srdečním selháním hospitalizovaní na kardiovaskulárních odděleních trpěli depresí. Deprese se vyskytovala v nadpoloviční většině sledovaného souboru, a to v různé míře. Je tedy žádoucí detekovat depresi dříve, než má negativní dopad na přidružené onemocnění pacienta.
Popis v anglickém jazyce * :
Depression is up to twice as common in cardiologically ill persons as in the general population and is also a risk factor for cardiac morbidity and mortality. The aim of the research was to find out the occurrence of depression in seniors with chronic heart failure hospitalized in the cardiovascular department. Methods: The Geriatric Depression Scale was used to retrieve the data. The research group consisted of 103 respondents with chronic heart failure. Results: In the surveyed group of 103 respondents, 50 respondents (48.5%), 43 respondents (41.8%) with mild depression and 10 respondents (9.7%) with manifest depression were without depressive syndrome. Based on statistical analysis, statistically significant results were found in dependence of depression and age (p = 0.026) and dependence of depression and family background (p = 0.019). Conclusion: Seniors with chronic heart failure hospitalized in cardiovascular wards suffered from depression. Depression occurred in over half of the observed group, to varying degrees. It is therefore desirable to detect depression before it has a negative impact on the patient's associated disease.
Typ zdroje financování výsledku * : Institucionální podpora na rozvoj výzkumné organizace
Seznam projektů :
ID Projektu Název projektu
Seznam ohlasů : 
Ohlas
R01: RIV/61988987:17110/18:A1901Y3K

© 2019 Centre for Information Technology

  • Technická podpora :
  • Mgr. Olga Blahutová (phone: +420 597 091 129, phone flap for UO: 1129)
  • Ing. Lucie Svitaneková (phone: +420 597 091 108, phone flap for UO: 1108)
Complementary Content
  • ${title}${badge}
${loading}