OU Portal
  • Log In
  • Welcome
  • Applicants
Z6_60GI02O0O8IDC0QEJUJ26TJDI4
{}

Pomocí tohoto dialogu můžete vyhledat domácí autory, čili autory, kteří jsou vedeni v personálních systémech Ostravské univerzity.

Do našeptávače níže napište hledaný text a tento text bude vyhledán ve jméně nebo příjmení autora. Autoři, kteří budou hledanému textu odpovídat, Vám budou nabídnuti v seznamu. Pomocí myši nebo šipek na klávesnici vyberte požadovaného autora.

Našeptávač : 
Přidat autora k záznamu Zavřít

Pomocí tohoto dialogu můžete k záznamu přidat cizího autora, čili autora, který nemá žádný pracovní ani studijní vztah k Ostravské univerzitě. Takto přidaný autor bude do RIV vykázán jako nedomácí.

Pro přidání autora vepište jeho jméno a příjmení do určených položek.

Jméno :
Příjmení :
Přidat k záznamu Zavřít
Zavřít
Publikační činnost


preloading...   Probíhá načítání, čekejte prosím...
publicationId :
tempRecordId :
actionDispatchIndex :
navigationBranch :
pageMode :
tabSelected :
isRivValid :
Typ záznamu * : prezentace (kongresy, sympózia, konference, workshopy)
Domácí pracoviště * : Katedra chemie (31500)
Název * : Využití vysokopecních strusek pro imobilizaci fenolu z roztoku
Citace : Kolničenko, D., Pešová, K., Juřica, T., Mucha, M., Bláhová, L. a Navrátilová, Z. Využití vysokopecních strusek pro imobilizaci fenolu z roztoku. In: 70. Sjezd chemiků. Zlín. 2018.
Podnázev :
Rok : 2018
Obor :
Místo konání : Zlín
Stát konání akce :
Název akce : 70. Sjezd chemiků
Datum od :
Datum do :
Druh prezentace : Plakátová zpráva
Instituce :
Klíčová slova anglicky :
slag, phenol, immobilization, deposition
Popis v původním jazyce :
Problematika ukládání odpadů obsahujích organické polutanty patří k často řešeným problémům současnosti. Pro odstraňování a imobilizaci různých organických polutantů z vodného prostředí se nejčastěji využívá adsorpce na vhodných materiálech1,2,3. Vysokopecní strusky představují materiály na bázi silikátů, které vznikají jako odpadní produkt při výrobě surového železa. Nacházejí využití ve stavebnictví, kdy jsou často po úpravě alkalickou aktivací používány do betonů4. Strusky představují také materiál použitelný pro odstraňování polutantů z vodného prostředí2,3. V této práci je zkoumána možnost využití surové a alkalicky aktivované vysokopecní strusky pro imobilizaci fenolu z vodného roztoku. Struska dodaná společností ArcelorMittal Ostrava a.s. byla alkalicky aktivovaná roztokem vodního skla (Kittfort s.r.o., Praha) s poměrem SiO2:Na2O 1:1. Surová i alkalicky aktivovaná struska byla nasycena fenolem (p.a., Mach chemikálie s.r.o., Ostrava) z vodného roztoku o koncentraci 10 mmol/L (kontaktní čas 24 hodin). Adsorpce fenolu byla povrzena analýzou roztoků po sorpci metodou UV-VIS spektrometrie (Varian Cary 50, USA). Nasycené strusky byly vysušeny při laboratorní teplotě a poté tepelně modifikovány při teplotách 100 a 500°C s cílem stabilizace materiálu. Všechny materiály byly analyzovány metodou infračervené spektrometrie (FTIR) na přístroji Nicolet 6700 (Thermo scientific, USA). FTIR analýza potvrdila přítomnost fenolu v nasycených materiálech a také strukturní změny materiálů po tepelné modifikaci. Následně byly provedeny loužící experimenty demineralizovanou vodou s upravenou hodnotou pH na 3, 7 a 10 pomocí HCl a NaOH (obojí p.a., Mach chemikálie s.r.o., Ostrava). Bylo zjištěno, že materiály po tepelné modifikaci vykazují stabilní chování. Vysokopecní strusky se jeví jako možné materiály pro imobilizaci fenolu z vodných roztoků.
Popis v anglickém jazyce :
Typ zdroje financování výsledku : Specifický výzkum
Seznam projektů :
ID Projektu Název projektu
Seznam ohlasů : 
Ohlas
R01:

© 2019 Centre for Information Technology

  • Technická podpora :
  • Mgr. Olga Blahutová (phone: +420 597 091 129, phone flap for UO: 1129)
  • Ing. Lucie Svitaneková (phone: +420 597 091 108, phone flap for UO: 1108)
Complementary Content
  • ${title}${badge}
${loading}