OU Portal
  • Log In
  • Welcome
  • Applicants
Z6_60GI02O0O8IDC0QEJUJ26TJDI4
{}

Pomocí tohoto dialogu můžete vyhledat domácí autory, čili autory, kteří jsou vedeni v personálních systémech Ostravské univerzity.

Do našeptávače níže napište hledaný text a tento text bude vyhledán ve jméně nebo příjmení autora. Autoři, kteří budou hledanému textu odpovídat, Vám budou nabídnuti v seznamu. Pomocí myši nebo šipek na klávesnici vyberte požadovaného autora.

Našeptávač : 
Přidat autora k záznamu Zavřít

Pomocí tohoto dialogu můžete k záznamu přidat cizího autora, čili autora, který nemá žádný pracovní ani studijní vztah k Ostravské univerzitě. Takto přidaný autor bude do RIV vykázán jako nedomácí.

Pro přidání autora vepište jeho jméno a příjmení do určených položek.

Jméno :
Příjmení :
Přidat k záznamu Zavřít
Zavřít

Pomocí tohoto dialogu můžete k záznamu nahrát soubor PDF. Tento soubor musí obsahovat text tohoto záznamu (text článku, knihy, atd.). Tento soubor je důležitý pro RIV, protože může být použit jako důkaz existence tohoto záznamu.

Pro nahrání souboru klikněte na tlačítko Browse a vyberte soubor, který chcete nahrát. Nahrávání souboru zahájíte tlačítkem Nahrát soubor.

Maximální velikost souboru PDF je omezena na 100 MB.

Soubor : 

Nahrát soubor
Zavřít

Pomocí tohoto dialogu můžete stáhnout PDF soubor přiřazený tomuto záznamu. Pro stažení souboru klikněte níže na název tohoto souboru a bude Vám nabídnuta možnost soubor uložit.

Věnujte prosím pozornost také velikosti PDF souboru. Velké soubory se mohou stahovat delší dobu, pokud máte pomalé internetové připojení.

Název souboru :
Velikost souboru :
Zavřít
Publikační činnost


preloading...   Probíhá načítání, čekejte prosím...
publicationId :
tempRecordId :
actionDispatchIndex :
navigationBranch :
pageMode :
tabSelected :
isRivValid :
Typ záznamu * : článek v odborném periodiku (J)
Domácí pracoviště * : Katedra sociální práce (20200)
Název * : Koncept naděje a žádoucí budoucnosti jako nástroj redukce instrumentální odpovědnosti v individuální plánování v azylových domech v České republice
Citace : Glumbíková, K. a Vávrová, S. Koncept naděje a žádoucí budoucnosti jako nástroj redukce instrumentální odpovědnosti v individuální plánování v azylových domech v České republice. Sociální práce / Sociálná práca. 2018, 18(5), s. 52-64. ISSN 1213-6204.
Podnázev :
Rok * : 2018
Obor * : Řízení, správa a administrativa
Kód ISSN * : 1213-6204
Oficiální název periodika * : Sociální práce / Sociálná práca
Stát vydavatele periodika * : Česká republika
Svazek periodika * : 18
Číslo periodika v rámci svazku * : 5
Číslo článku :
Ročník :
Počet stran článku * : 13
Strana od * : 52
Strana do * : 64
Kód UT WoS : -
EID : 2-s2.0-85055246467
Poddruh recenzovaného článku : Článek v databázi SCOPUS (Jsc)
Klíčová slova anglicky * :
individual planning, hope, desirable future, instrumental responsibility
Popis v původním jazyce * :
CÍLE: Cílem článku je analyzovat a popsat koncept naděje a žádoucí budoucnosti jako možný nástroj redukce instrumentální odpovědnosti v individuální plánování v azylových domech v České republice. TEORETICKÁ VÝCHODISKA: Postindustriální společnost, v níž je sociální práce vykonávána lze charakterizovat nejistotu a fragmentací, která je silně ovlivněna neo-liberální politickou ideologií (Ruch, 2005). V kontextu postindustriální společnosti je věcná odpovědnost ke klientovi (?substantive accountability?) nahrazována instrumentální odpovědností (?instrumental accountability?) k organizaci (viz Bauman, 1987). Výše zmíněné se projevuje i v individuálním plánování v azylových domech, které často probíhá pouze formálně v kontextu své (zákonné) nutnosti. METODY: Výzkum byl realizován pomocí kvalitativní výzkumné strategie za využití hloubkových interview se 32 klienty azylových domů v České republice. VÝSLEDKY: V rámci výzkumu byly využity přístupy situační analýzy A. Clarke a byla sestavena poziční mapa vztahující se k naději / beznaději a budoucnosti / minulosti osob bez domova. IMPLIKACE PRO SOCIÁLNÍ PRÁCI: Koncept naděje a žádoucí budoucnosti lze považovat za možný nástroj redukce instrumentální odpovědnosti v individuálním plánování v azylovém domě, která vzniká v kontextu soudobé společnosti; stejně jako rozšiřující koncept recovery a orientace na silné stránky.
Popis v anglickém jazyce * :
OBJECTIVES: The aim of the article is to analyze and describe the concept of hope and desirable future as a possible instrument for reducing instrumental responsibility in individual planning in asylum houses in the Czech Republic. THEORETICAL BASE: The post-industrial society, in which social work is performed, can be characterized by uncertainty and fragmentation that is strongly influenced by neo-liberal political ideology (Ruch, 2005). In the context of the post-industrial society, substantive accountability to the client is replaced by instrumental accountability to the organization (see Bauman, 1987). The above mentioned is also reflected in individual planning in asylum houses, which often only takes place formally in the context of its (legitimate) necessity. METHODS: The research was realized through a qualitative research strategy using in-depth interviews with 32 clients of asylum houses in the Czech Republic. OUTCOMES: The research used the A. Clarke´s situational analysis and set up a position map related to hope / hopelessness and the future / past of homeless people. SOCIAL WORK IMPLICATIONS: The concept of hope and desirable future can be considered as a possible instrument of reducing instrumental responsibility in individual planning in an asylum house that arises in the context of contemporary society; as well as a concept of recovery and focus on strengths.
Typ zdroje financování výsledku * : Projekty CEP/Záměry CEZ
Seznam projektů :
ID Projektu Název projektu
Seznam ohlasů : 
Ohlas
R01: RIV/61988987:17200/18:A1901VQE

© 2019 Centre for Information Technology

  • Technická podpora :
  • Mgr. Olga Blahutová (phone: +420 597 091 129, phone flap for UO: 1129)
  • Ing. Lucie Svitaneková (phone: +420 597 091 108, phone flap for UO: 1108)
Complementary Content
  • ${title}${badge}
${loading}