OU Portal
Log In
Welcome
Applicants
Z6_60GI02O0O8IDC0QEJUJ26TJDI4
Error:
Javascript is disabled in this browser. This page requires Javascript. Modify your browser's settings to allow Javascript to execute. See your browser's documentation for specific instructions.
{}
Zavřít
Publikační činnost
Probíhá načítání, čekejte prosím...
publicationId :
tempRecordId :
actionDispatchIndex :
navigationBranch :
pageMode :
tabSelected :
isRivValid :
Typ záznamu:
kapitola v odborné knize (C)
Domácí pracoviště:
Katedra historie (25800)
Název:
Středoškolští studenti z rodin dělníků, jejich struktura a zastoupení na českých středních školách v Moravské Ostravě, Místku a Jablunkově v prvorepublikovém období
Citace
LISNÍK, L. Středoškolští studenti z rodin dělníků, jejich struktura a zastoupení na českých středních školách v Moravské Ostravě, Místku a Jablunkově v prvorepublikovém období.
In:
České, slovenské a československé dějiny 20. století XII.
Hradec Králové: Univerzita Hradec Králové, 2018. s. 237-248. ISBN 978-80-7435-706-0.
Podnázev
Rok vydání:
2018
Obor:
Dějiny
Forma vydání:
Tištená verze
Kód ISBN:
978-80-7435-706-0
Název knihy v originálním jazyce:
České, slovenské a československé dějiny 20. století XII.
Název edice a číslo svazku:
Neuveden
Místo vydání:
Hradec Králové
Název nakladatele:
Univerzita Hradec Králové
Označení vydání
(číslo vydání):
:
Vydáno:
Autor zdrojového dokumentu:
Počet stran:
12
Počet stran knihy:
418
Strana od:
237
Strana do:
248
Počet výtisků knihy:
150
EID:
Klíčová slova anglicky:
Arbeiterschaft, Bildungsgeschichte, Schichtung der Schüler, Mittelstufenschulwesen, Inteligenz
Popis v původním jazyce:
Příspěvek shrnuje dosavadní výzkum struktury středoškolského studentstva se zaměřením na děti dělníků šesti středních škol v Moravské Ostravě, Místku a Jablunkově v prvorepublikovém období. Středem zájmu analýzy je jak podíl dětí z rodin dělníků, kterých bylo mezi studenty přibližně 10 %, tak také jejich struktura s ohledem na teritoriální mobilitu, náboženské vyznání, mateřskou řeč a vzdělávání dívek. Ve všech těchto ohledech se děti dělníků lišily od studentstva jako celku, zejména s ohledem na nižší mobilitu a především ženský element v rámci středoškolského vzdělání. Zatímco celkově dívek na středních školách přibývalo, mezi studujícími z rodin dělníků byl jejich podíl konstantní. Dosažené výsledky jsou dále srovnány se závěry dalších autorů a vytvářejí tak širší obraz zastoupení dělnických dětí na středních školách v Československu. V textu je zmíněna také otázka faktorů ovlivňujících rozhodnutí, zda ?dopřát? svému potomkovi středoškolské vzdělání, přičemž jako zásadní se v případě dělnictva, kromě materiálního zajištění a vhodné motivace, jeví rovněž průmyslová vyspělost a ekonomický potenciál regionu, ve kterém středoškolský ústav sídlil. Právě v průmyslových centrech byl podíl dětí dělníků na středních školách vždy vyšší bez ohledu na hospodářskou situaci v zemi.
Popis v anglickém jazyce:
Dieser Beitrag fasst die bisherige Forschung der Zusammensetzung der Schüler der Mittelstufenschulen mit der Orientierung auf die Kinder der Arbeiter von sechs Mittelstufenschulen in Moravska Ostrava, Mistek und Jablunkov während der Zeitspanne der Ersten Tschechoslovakischen Republik. Den Blickpunkt der Analyse stellen sowohl der Anteil der Kinder aus den Arbeiterfamilien als auch deren Zusammensetzung mit der Berücksichtigung der territorialen Mobilität, der Konfession, der Muttersprache und der Ausbildung der Mädchen dar. In allen diesen Belangen weichten die Kinder der Arbeiter von der gesamten Schülerschaft ab, vor allem durch die niedrigere Mobilität und den niedrigeren Anteil der Frauen unter der Schülern. Die erzielten Ergebnisse sind mit den Schlussfolgerungen der Forschungen von weiteren Autoren verglichen und bilden somit eine breitere Darstellung der Vertretung der Arbeiterkinder in den Mittelstufenschulen in der Tschechoslowakei. Im Text ist auch die Frage der Faktoren erwähnt, die den Anteil der Arbeiterkinder im Rahmen der Mittelstufebildung beeinflussen, wobei neben der materiellen Sicherung und einer geeigneten Motivation scheinen auch die industrielle Reife und die Wirtschaftskraft der Region der Mittelschuleanstalt grundsätzlich zu sein. Gerade in den Industriezentren war der Anteil der Arbeiterkinder in den Mittelstufenschulen immer höher, und zwar ohne Berücksichtigung der wirtschaftlichen Situation des Landes.
Seznam ohlasů
Ohlas
R01:
Complementary Content
Deferred Modules
${title}
${badge}
${loading}
Deferred Modules