OU Portal
  • Log In
  • Welcome
  • Applicants
Z6_60GI02O0O8IDC0QEJUJ26TJDI4
{}
Zavřít
Publikační činnost


preloading...   Probíhá načítání, čekejte prosím...
publicationId :
tempRecordId :
actionDispatchIndex :
navigationBranch :
pageMode :
tabSelected :
isRivValid :
Typ záznamu * : kapitola v odborné knize (C)
Domácí pracoviště * : Katedra slavistiky - Oddělení polonistiky (25230)
Název * : Základní esteticko-ideologické koncepty v esejistice polského dekadentně-symbolistického modernizmu: Stanisław Przybyszewski a Zenon Przesmycki 'Miriam' v komparativním pojetí
Citace : LIGOCKÝ, P. Základní esteticko-ideologické koncepty v esejistice polského dekadentně-symbolistického modernizmu: Stanisław Przybyszewski a Zenon Przesmycki "Miriam" v komparativním pojetí. In: Ruská a polská literární esejistika konce 19. století a počátku 20. století v komparativním pojetí. 1. vyd. Ostrava: Ostravská univerzita, 2017. s. 55-69. ISBN ISBN 978-80-7464-944-8.
Podnázev :
Rok * : 2017
Obor * : Písemnictví, mas-media, audiovize
Forma vydání * : Tištená verze
Kód ISBN * : 978-80-7464-944-8
Název knihy v originálním jazyce * : Ruská a polská literární esejistika konce 19. století a počátku 20. století v komparativním pojetí.
Název edice a číslo svazku * :
Místo vydání * : Ostrava
Název nakladatele * : Ostravská univerzita
Označení vydání
(číslo vydání) :
1
Vydáno : v ČR
Autor zdrojového dokumentu :
Počet stran * : 15
Počet stran knihy * : 286
Strana od * : 55
Strana do * : 69
Počet výtisků knihy * : 100
EID :
Klíčová slova anglicky * :
russian essay -- 19th-20th century, polish essay -- 19th-20th century, philosophy and literature -- 19th-20th century, symbolism, comparative literature
Popis v původním jazyce * :
Cílem publikace bylo komparativní zkoumání a prezentace esejistiky významných představitelů ruského a polského symbolizmu a seznámení odborné i laické veřejnosti se zájmem o literární slavistiku prostřednictvím literárněvědných analýz a překladů vybraných textů s dominantami ruského a polského esteticko-filozofického myšlení přelomu 19. a 20. století s důrazem na možné vnitřní analogie mezi nimi.Hlavním cílem projektu byl pokus o 1) interpretaci estetického kódu ruského a polského symbolizmu v jeho postupném vývoji, 2) prezentaci koexistence dobového ruského a polského uměnovědného myšlení a 3) o komplexnější komparativní pohled na základní estetické konstanty ruského a polského symbolizmu, kdy postupně vedle sebe byly postaveny a uvedeny do analogie esteticko-filozofické koncepce předních ruských a polských teoretiků moderního umění, představitelů dekadentně-symbolistické a po ní následující symbolisticko-teurgické umělecké generace.
Popis v anglickém jazyce * :
The aim of the collective monograph is comparative researching and presentation of essay writing of significant representatives of Russian and Polish symbolism and familiarizing the experts with dominants of Russian and Polish aesthetic thinking at the turn of 19th and 20th century, through analyses and translations of particular texts. Initially, it is necessary to mention that the collection is not targeted to map the development of Russian and Polish literature at the end of 19th and beginning of 20th century from viewpoint of literary history; we rather try to point out certain general issues of aesthetic philosophy and find common European spiritual ground in both literatures. We aim to 1) interpret the code of Russian and Polish symbolism in its gradual evolution 2) present coexistence of contemporary Russian and Polish thinking and 3) offer a more complex comparative approach to basic aesthetic constants of Russian and Polish symbolism. We attempt to show analogies of aesthetic philosophical concepts of leading Russian and Polish theoreticians of modern art.The monograph focuses mainly on aesthetic philosophical concepts of the following authors: V. Bryusov, F. Sologub, A. Bely, N. Berdyaev, Z. Przesmycki ?Miriam?, S. Przybyszewski, B. Schulz and others.
Typ zdroje financování výsledku * :
Seznam projektů :
ID Projektu Název projektu
Seznam ohlasů : 
Ohlas
R01:

© 2019 Centre for Information Technology

  • Technická podpora :
  • Mgr. Olga Blahutová (phone: +420 597 091 129, phone flap for UO: 1129)
  • Ing. Lucie Svitaneková (phone: +420 597 091 108, phone flap for UO: 1108)
Complementary Content
  • ${title}${badge}
${loading}