OU Portal
  • Log In
  • Welcome
  • Applicants
Z6_60GI02O0O8IDC0QEJUJ26TJDI4
{}

Pomocí tohoto dialogu můžete vyhledat domácí autory, čili autory, kteří jsou vedeni v personálních systémech Ostravské univerzity.

Do našeptávače níže napište hledaný text a tento text bude vyhledán ve jméně nebo příjmení autora. Autoři, kteří budou hledanému textu odpovídat, Vám budou nabídnuti v seznamu. Pomocí myši nebo šipek na klávesnici vyberte požadovaného autora.

Našeptávač : 
Přidat autora k záznamu Zavřít

Pomocí tohoto dialogu můžete k záznamu přidat cizího autora, čili autora, který nemá žádný pracovní ani studijní vztah k Ostravské univerzitě. Takto přidaný autor bude do RIV vykázán jako nedomácí.

Pro přidání autora vepište jeho jméno a příjmení do určených položek.

Jméno :
Příjmení :
Přidat k záznamu Zavřít
Zavřít

Pomocí tohoto dialogu můžete k záznamu nahrát soubor PDF. Tento soubor musí obsahovat text tohoto záznamu (text článku, knihy, atd.). Tento soubor je důležitý pro RIV, protože může být použit jako důkaz existence tohoto záznamu.

Pro nahrání souboru klikněte na tlačítko Browse a vyberte soubor, který chcete nahrát. Nahrávání souboru zahájíte tlačítkem Nahrát soubor.

Maximální velikost souboru PDF je omezena na 100 MB.

Soubor : 

Nahrát soubor
Zavřít

Pomocí tohoto dialogu můžete stáhnout PDF soubor přiřazený tomuto záznamu. Pro stažení souboru klikněte níže na název tohoto souboru a bude Vám nabídnuta možnost soubor uložit.

Věnujte prosím pozornost také velikosti PDF souboru. Velké soubory se mohou stahovat delší dobu, pokud máte pomalé internetové připojení.

Název souboru :
Velikost souboru :
Zavřít
Publikační činnost


preloading...   Probíhá načítání, čekejte prosím...
publicationId :
tempRecordId :
actionDispatchIndex :
navigationBranch :
pageMode :
tabSelected :
isRivValid :
Typ záznamu * : článek v odborném periodiku (J)
Domácí pracoviště * : Katedra fyzické geografie a geoekologie (31600)
Název * : Společenské vnímání vodohospodářsky upravených a přírodě blízkých vodních toků na příkladu Moravskoslezských Beskyd a jejich předpolí
Citace : Poledniková, Z. a Galia, T. Společenské vnímání vodohospodářsky upravených a přírodě blízkých vodních toků na příkladu Moravskoslezských Beskyd a jejich předpolí. Těšínsko. 2017, č. 60, s. 99-104. ISSN 0139-7605.
Podnázev :
Rok * : 2017
Obor * : Zemský magnetismus, geodesie, geografie
Kód ISSN * : 0139-7605
Oficiální název periodika * : Těšínsko
Stát vydavatele periodika * : Česká republika
Svazek periodika * : 60
Číslo periodika v rámci svazku * : 2
Číslo článku :
Ročník :
Počet stran článku * : 6
Strana od * : 99
Strana do * : 104
Kód UT WoS :
EID :
Poddruh recenzovaného článku : Článek v českém neimpaktovaném recenzovaném časopise (Jrec/Jost)
Klíčová slova anglicky * :
public perception, aesthetic perception of rivers, river restoration, internet survey
Popis v původním jazyce * :
Společenské vnímání přírody, včetně vodních toků, se v průběhu staletí v Evropě měnilo. Tento vývoj se odrazil i v úpravách krajiny. Postupný odklon od přírody a znalosti krajiny, stěhování společnosti do velkých měst, transformace niv a nutnosti zajistit protipovodňovou ochranu, to vše vedlo ke změně vodních toků z přírodních na upravené. V rámci dotazníkového šetření bylo zjišťováno, zda přírodě blízké toky jsou respondenty vnímány jako méně rizikové, estetičtější a přirozené. Tento výzkum probíhal za pomocí fotografií pořízených na přírodě blízkých a v minulosti upravených s (ne)přítomným technickým prvkem (např. spádovým stupněm nebo tvrdým opevněním břehů) v oblasti Moravskoslezských Beskyd a jejich předpolí. Ze statistických analýz vzorku 100 respondentů vyplynulo, že přírodě blízké toky jsou vnímány jako nejméně rizikové a také nejestetičtější. Vodní toky upravené bez přítomnosti technického prvku jsou vnímány jako nejvíce rizikové a zároveň jako estetičtější než vodní toky upravené s přítomným technickým prvkem. Výsledky mohou být ovlivněny strukturou respondentů, kdy převažovali studenti či absolventi vysokých škol ve věku 18?30 let.
Popis v anglickém jazyce * :
Rivers are a part of the human society since the beginnings. However, they were significantly transformed from natural to channelized ones during the last centuries. How are present rivers perceived by the human society? The purpose of this paper is to find an answer to a set hypothesis: if close-to-nature rivers are perceived as more aesthetical, more natural and less dangerous in the view of a floodrisk than channelized ones. Data were collected by online survey including photos of 17 channels in the Moravskoslezské Beskydy Mts and their forefield. The photos were divided into the groups of close-to-natural streams, streams with past human interventions and streams with human interventions including the presence of a technical object (e.g. grade-control structure). Main conclusions are that close-to-nature rivers are perceived as more aesthetical and safer than the groups of streams with any human interventions. On the other hand, channels with past human interventions, but without any technical object are perceived as the most dangerous for the human society.
Typ zdroje financování výsledku * : Institucionální podpora na rozvoj výzkumné organizace
Seznam projektů :
ID Projektu Název projektu
Seznam ohlasů : 
Ohlas
R01: RIV/61988987:17310/17:A1801R16

© 2019 Centre for Information Technology

  • Technická podpora :
  • Mgr. Olga Blahutová (phone: +420 597 091 129, phone flap for UO: 1129)
  • Ing. Lucie Svitaneková (phone: +420 597 091 108, phone flap for UO: 1108)
Complementary Content
  • ${title}${badge}
${loading}