OU Portal
  • Log In
  • Welcome
  • Applicants
Z6_60GI02O0O8IDC0QEJUJ26TJDI4
{}
Zavřít
Publikační činnost


preloading...   Probíhá načítání, čekejte prosím...
publicationId :
tempRecordId :
actionDispatchIndex :
navigationBranch :
pageMode :
tabSelected :
isRivValid :
Typ záznamu * : kapitola v odborné knize (C)
Domácí pracoviště * : Katedra české literatury a literární vědy (25350)
Název * : Dobývání země v české a německé literatuře raného novověku
Citace : Malura, J. Dobývání země v české a německé literatuře raného novověku. In: Příroda vs. industriál. Vytváření prostoru v literatuře a výtvarném umění. Ostrava: Ostravská univerzita, Filozofická fakulta, 2016. s. 71-84. ISBN 978-80-7464-864-9.
Podnázev :
Rok * : 2016
Obor * : Písemnictví, mas-media, audiovize
Forma vydání * : Tištená verze
Kód ISBN * : 978-80-7464-864-9
Název knihy v originálním jazyce * : Příroda vs. industriál. Vytváření prostoru v literatuře a výtvarném umění
Název edice a číslo svazku * : neuvedeno
Místo vydání * : Ostrava
Název nakladatele * : Ostravská univerzita, Filozofická fakulta
Označení vydání
(číslo vydání) :
Vydáno : v ČR
Autor zdrojového dokumentu :
Počet stran * : 14
Počet stran knihy * : 348
Strana od * : 71
Strana do * : 84
Počet výtisků knihy * : 150
EID :
Klíčová slova anglicky * :
representation of space; industrial landscape; Czech and German literature in the 16th and 17th centuries; Johannes Mathesius; Jan Kořínek
Popis v původním jazyce * :
Studie se věnuje literárním reprezentacím střetávání lidské práce s přírodou v 16. a 17. století, zejména textům reflektujícím těžbu a zpracování rud. Pramenem jsou dvě díla o Kutné Hoře (městská kronika Mikuláše Dačického z Heslova a oslavněhistorický spis Jana Kořínka), ale hlavní pozornost je věnována literárním reprezentacím Jáchymova (St. Joachimsthal), hornického města ležícího nedaleko česko-německé hranice, a zejména rozsáhlé sbírce hornických kázání Sarepta oder Bergpostill (1562), jejímž autorem je luteránský kněz a významný německý spisovatel Johannes Mathesius. Toto dílo představuje doly jako civilizovanou divočinu a jako místo půvabné (locus amoenus). Kutná Hora je naopak Janem Kořínkem, který si parodicky hraje s literárními konvencemi, zpodobněna jako místo neforemné, neidylické, ale právě tím pozoruhodné. Ve všech dílech nacházíme obdiv ke strojům a technickým vynálezům.
Popis v anglickém jazyce * :
The study focuses on literary representations of the interface between human labour and nature in the 16th and 17th centuries, with specific reference to ore mining and processing. It is based partly on two works originating from the historic Bohemian silver-mining town of Kutná Hora (the municipal chronicle written by Mikuláš Dačický z Heslova and a celebratory account of the town's history by Jan Kořínek), but the primary focus is on the literary representation of the town of Jáchymov (St. Joachimsthal), an ore-mining town near the Bohemian-German border - specifically an extensive collection of miners' sermons entitled Sarepta oder Bergpostill (1562) by the Lutheran pastor and renowned German-language writer Johannes Mathesius. This work represents the mines as a civilized wilderness and an attractive location (locus amoenus). By contrast, Jan Kořínek parodies literary conventions to depict Kutná Hora as a formless, un-idyllic place - yet a place that is remarkable due to these very qualities. All the works analyzed in this study reveal their authors' admiration for machines, technology and new inventions.
Typ zdroje financování výsledku * : Institucionální podpora na rozvoj výzkumné organizace
Seznam projektů :
ID Projektu Název projektu
Seznam ohlasů : 
Ohlas
R01: RIV/61988987:17250/16:A1701JDK

© 2019 Centre for Information Technology

  • Technická podpora :
  • Mgr. Olga Blahutová (phone: +420 597 091 129, phone flap for UO: 1129)
Complementary Content
  • ${title}${badge}
${loading}