OU Portal
  • Log In
  • Welcome
  • Applicants
Z6_60GI02O0O8IDC0QEJUJ26TJDI4
{}

Pomocí tohoto dialogu můžete vyhledat domácí autory, čili autory, kteří jsou vedeni v personálních systémech Ostravské univerzity.

Do našeptávače níže napište hledaný text a tento text bude vyhledán ve jméně nebo příjmení autora. Autoři, kteří budou hledanému textu odpovídat, Vám budou nabídnuti v seznamu. Pomocí myši nebo šipek na klávesnici vyberte požadovaného autora.

Našeptávač : 
Přidat autora k záznamu Zavřít

Pomocí tohoto dialogu můžete k záznamu přidat cizího autora, čili autora, který nemá žádný pracovní ani studijní vztah k Ostravské univerzitě. Takto přidaný autor bude do RIV vykázán jako nedomácí.

Pro přidání autora vepište jeho jméno a příjmení do určených položek.

Jméno :
Příjmení :
Přidat k záznamu Zavřít
Zavřít

Pomocí tohoto dialogu můžete k záznamu nahrát soubor PDF. Tento soubor musí obsahovat text tohoto záznamu (text článku, knihy, atd.). Tento soubor je důležitý pro RIV, protože může být použit jako důkaz existence tohoto záznamu.

Pro nahrání souboru klikněte na tlačítko Browse a vyberte soubor, který chcete nahrát. Nahrávání souboru zahájíte tlačítkem Nahrát soubor.

Maximální velikost souboru PDF je omezena na 100 MB.

Soubor : 

Nahrát soubor
Zavřít

Pomocí tohoto dialogu můžete stáhnout PDF soubor přiřazený tomuto záznamu. Pro stažení souboru klikněte níže na název tohoto souboru a bude Vám nabídnuta možnost soubor uložit.

Věnujte prosím pozornost také velikosti PDF souboru. Velké soubory se mohou stahovat delší dobu, pokud máte pomalé internetové připojení.

Název souboru :
Velikost souboru :
Zavřít
Publikační činnost


preloading...   Probíhá načítání, čekejte prosím...
publicationId :
tempRecordId :
actionDispatchIndex :
navigationBranch :
pageMode :
tabSelected :
isRivValid :
Typ záznamu * : článek v odborném periodiku (J)
Domácí pracoviště * : Katedra českého jazyka a literatury s didaktikou (45100)
Název * : Vnímání variantnosti v češtině a postoje normových autorit
Citace : Lefenda, G. a Svobodová, J. Vnímání variantnosti v češtině a postoje normových autorit. Český jazyk a literatura. 2017, roč. 67, s. 164-174. ISSN 0009-0786.
Podnázev :
Rok * : 2017
Obor * : Jazykověda
Kód ISSN * : 0009-0786
Oficiální název periodika * : Český jazyk a literatura
Stát vydavatele periodika * : Česká republika
Svazek periodika * : neuveden
Číslo periodika v rámci svazku * : 4
Číslo článku :
Ročník : 67
Počet stran článku * : 11
Strana od * : 164
Strana do * : 174
Kód UT WoS :
EID :
Poddruh recenzovaného článku : Článek v českém neimpaktovaném recenzovaném časopise (Jrec/Jost)
Klíčová slova anglicky * :
literary Czech language, colloquial Czech language, variance of means of communication, standard authorities, communication practice and prestigious communication, Czech language teaching, further education of teachers and standard authorities in general
Popis v původním jazyce * :
Článek se zabývá variantností v současné češtině z pohledu tzv. normových autorit, jimiž jsou učitelé a pracovníci médií. Zvolené téma souvisí s tím, že školské kurikulární dokumenty stále zvýrazňují roli spisovné češtiny ve výuce, ale v živé komunikační praxi žáci i učitelé narážejí na výrazné projevy variantnosti a na pronikání prostředků dříve nespisovných (hl. obecněčeských) i pomezních do prostoru vymezeného komunikaci kultivované a prestižní. Diskusi je podroben různě vykládaný termín hovorová čeština. Nejde však pouze o školu, výuku češtiny a o postoje učitelů jako normových autorit k proměnám jazyka a jeho postupujícímu příklonu k hovorovosti, rovněž v médiích totiž tyto variantní jevy nacházejí uplatnění stále častěji. Příspěvek zahrnuje analýzu aktuálně provedené dotazníkové sondy mezi učiteli 1. a 2. stupně ZŠ a pracovníky médií, doplněnou o výsledky plynoucí z osobních rozhovorů s nimi. Sonda zjišťující postoje k variantnosti v češtině byla cíleně provedena v Moravskoslezském kraji, má však širší přesah.
Popis v anglickém jazyce * :
The paper deals with variance in contemporary Czech language from the perspective of so called standard authorities, which are teachers and media workers. The selected topic is related to the fact that educational curricular documents still highlight the role of literary Czech language in education, however pupils and teachers interfer in live communication practice with distinct manifestation of variance and with infiltration of formerly non-literary and bordeline means of communication (mainly generic-Czech) into the field designed for polite and prestigious communication. Colloquial Czech language as differently interpreted term is subjected to discussion. It is not only about school, Czech language teaching and attitudes of teachers, as standard authorities, towards language transformations and its progressive inclination to colloquialism, but these variance phenomenon can be increasingly observed in media as well. The contribution inclludes analysis of currently performed questionnaire probe among teachers from 1st and 2nd stage of elementary school and workers in media completed with the results based on personal interviews. The probe detecting attitudes towards variance in Czech language was purposefully performed in Moravian-Silesian region, nonetheless its overlap is broader.
Typ zdroje financování výsledku * : Specifický výzkum
Seznam projektů :
ID Projektu Název projektu
Seznam ohlasů : 
Ohlas
R01: RIV/61988987:17450/17:A1801HVT

© 2019 Centre for Information Technology

  • Technická podpora :
  • Mgr. Olga Blahutová (phone: +420 597 091 129, phone flap for UO: 1129)
  • Ing. Lucie Svitaneková (phone: +420 597 091 108, phone flap for UO: 1108)
Complementary Content
  • ${title}${badge}
${loading}