OU Portal
  • Log In
  • Welcome
  • Applicants
Z6_60GI02O0O8IDC0QEJUJ26TJDI4
{}

Pomocí tohoto dialogu můžete vyhledat domácí autory, čili autory, kteří jsou vedeni v personálních systémech Ostravské univerzity.

Do našeptávače níže napište hledaný text a tento text bude vyhledán ve jméně nebo příjmení autora. Autoři, kteří budou hledanému textu odpovídat, Vám budou nabídnuti v seznamu. Pomocí myši nebo šipek na klávesnici vyberte požadovaného autora.

Našeptávač : 
Přidat autora k záznamu Zavřít

Pomocí tohoto dialogu můžete k záznamu přidat cizího autora, čili autora, který nemá žádný pracovní ani studijní vztah k Ostravské univerzitě. Takto přidaný autor bude do RIV vykázán jako nedomácí.

Pro přidání autora vepište jeho jméno a příjmení do určených položek.

Jméno :
Příjmení :
Přidat k záznamu Zavřít
Zavřít
Publikační činnost


preloading...   Probíhá načítání, čekejte prosím...
publicationId :
tempRecordId :
actionDispatchIndex :
navigationBranch :
pageMode :
tabSelected :
isRivValid :
Typ záznamu * : prezentace (kongresy, sympózia, konference, workshopy)
Domácí pracoviště * : Katedra chemie (31500)
Název * : ADSORPCE Pb+II, Cu+II A Cr+III NA ŽELEZITÝCH SRAŽENINÁCH
Citace : Maršálek, R. ADSORPCE Pb+II, Cu+II A Cr+III NA ŽELEZITÝCH SRAŽENINÁCH. In: 63. Zjazd chemikov. Tatranské Matliare. 2011.
Podnázev :
Rok : 2011
Obor : Fyzikální chemie a teoretická chemie
Místo konání : Tatranské Matliare
Stát konání akce : Slovenská republika
Název akce : 63. Zjazd chemikov
Datum od :
Datum do :
Druh prezentace : Přednáška
Instituce :
Klíčová slova anglicky :
ferro-precipitate; adsorption; heavy metals; zeta potential
Popis v původním jazyce :
Hlavním cílem této práce je vyhodnotit potencionální využití sraženín železa, jako materiálu k odstraňnování těžkých kovů z vodných roztoků. Modelově byly vybrány ionty olova, mědi a chromu (III). Po vyhodnocení experimentálních dat, byl adsorpční děj popsán pomocí Langmuirovy teorie. Byly tedy vypočteny adsorpční maxima pro jednotlivé kovy(am = 0.76 mmol g-1 pro olovo, 0.58 mmol g-1 pro měď, 0.38 mmol g-1 pro chrom). Pomocí měření zeta potenciálu byly také sledovány změny na povrchu částic. Adsorpce kationtů těžkých kovů vedla k posunu zeta potenciálu ke kladným hodnotám. Adsorpční kapacita je v porovnání s ostatními adsorpčními materiály minimálně srovnatelná. Odpadní sloučeniny železa by se tedy mohly zařadit do kategorie levných adsorpčních materiálů vhodných pro odstraňovánín těžkých kovů z odpadních vod.
Popis v anglickém jazyce :
The main aim of the paper is to evaluate ferro-precipitate as immobilization agent for removing heavy metals from aqueous solutions. Lead, cooper and chromium were used as model metals. The simultaneous measurements of the heavy metals adsorption and zeta potential determination of the (adsorption) suspensions were carried out. The adsorption isotherms were found to be of typical Langmuir type; values of the heavy metals adsorption capacities have been calculated (am = 0.76 mmol g-1 for lead, 0.58 mmol g-1 for cooper, 0.38 mmol g-1 for chromium, respectively). Shape of the adsorption isotherms was correlated with zeta potential values at the adsorption equilibrium. Addition of the heavy metals ions affects the value of ?- potential, making the zeta potential values more positive.
Typ zdroje financování výsledku :
Seznam projektů :
ID Projektu Název projektu
Seznam ohlasů : 
Ohlas
R01:

© 2019 Centre for Information Technology

  • Technická podpora :
  • Mgr. Olga Blahutová (phone: +420 597 091 129, phone flap for UO: 1129)
  • Ing. Lucie Svitaneková (phone: +420 597 091 108, phone flap for UO: 1108)
Complementary Content
  • ${title}${badge}
${loading}