OU Portal
Log In
Welcome
Applicants
Z6_60GI02O0O8IDC0QEJUJ26TJDI4
Error:
Javascript is disabled in this browser. This page requires Javascript. Modify your browser's settings to allow Javascript to execute. See your browser's documentation for specific instructions.
{}
Zavřít
Publikační činnost
Probíhá načítání, čekejte prosím...
publicationId :
tempRecordId :
actionDispatchIndex :
navigationBranch :
pageMode :
tabSelected :
isRivValid :
Typ záznamu:
stať ve sborníku (D)
Domácí pracoviště:
Katedra fyzické geografie a geoekologie (31600)
Název:
Vznik inicálních půd na sedimentárních horninách v kamenolomech: srovnání půdních vlastností iniciálních epipedonů
Citace
Kynický, J., Bajer, A., Bartošová, R., Cihlářová, H. a Samec, P. Vznik inicálních půd na sedimentárních horninách v kamenolomech: srovnání půdních vlastností iniciálních epipedonů. Brno: MZLU v Brně, 2009. MZLU v Brně, 2009. s. 1-13. ISBN 978-80-7375-361-0.
Podnázev
Rok vydání:
2009
Obor:
Geologie a mineralogie
Počet stran:
13
Strana od:
1
Strana do:
13
Forma vydání:
Kód ISBN:
978-80-7375-361-0
Kód ISSN:
Název sborníku:
Sborník:
Národní
Název nakladatele:
MZLU v Brně
Místo vydání:
Brno
Stát vydání:
Sborník vydaný v ČR
Název konference:
Pedologie a 21. století
Místo konání konference:
Brno
Datum zahájení konference:
Typ akce podle státní
příslušnosti účastníků akce:
Evropská akce
Kód UT WoS:
EID:
Klíčová slova anglicky:
Restoration, Quarries, Soil properties, Initial soil formation
Popis v původním jazyce:
Povrchové lomy představují trvalý zásah do rázu krajiny a výzvu pro lidstvo. Zároveň nabízejí možnost srovnání s vývojem na extrémním způsobem degradovaných přírodních stanovištích. Pro porozumění revitalizace půdního prostředí a návrat rostlin (sukcese) na těcghto extrémních stanovištích během počátečních stádii revitalizace byly vybrány dvě geochemicky velmi odlišné a kontrastní sklupiny zvětralinových substrátů a to ve vápencových a pískovcových lomech. Ačkoli se vlastnosti a biologická aktivita studovaných iniciálních půd v průběhu tříletého pozorování příliš neměnili - byly vyšší než se očekávalo. S vysokou pravděpodobností se jedná doklad výrazného vlivu migrace a přílivu materiálů z okolí a nikoli vazbu na proces přímého zvětrávání přítomných hornin a zvětralinových substrátů. Naše pozorování dokládá hypotézu, že revitalizace a sukce stanovišť opuštěných lomů je limitováná nikoli kvalitou, ale spíše kvantitou přítomného půdního pokryvu a zejména jemnozemě během iniciálních stádí revitalizace.
Popis v anglickém jazyce:
The old quarries present challenges (restoration) for human but also possibility of comparison with restoration of extremly degraded natural habitats. To understand soil and plant revitalization in these extreme habitats at a initial stage of restoration, we evaluated the initial soil properties of 2 geochemically different habitats groups (quarries in limestones and contrastly in different sandstones). Although the soil properties and biological activity did not differ significantly over 3 years - it was higher than was expected. This acknowledge that soil formation in closed quarries is mainly secondary migration process rather than a in-situ weathering process. This suggests that revitalization and succession is more limited by available soil volume than by soil fertility during the early stages of quarry restoration.
Seznam ohlasů
Ohlas
R01:
Complementary Content
Deferred Modules
${title}
${badge}
${loading}
Deferred Modules