OU Portal
Log In
Welcome
Applicants
Z6_60GI02O0O8IDC0QEJUJ26TJDI4
>
Publ3 search
Error:
Javascript is disabled in this browser. This page requires Javascript. Modify your browser's settings to allow Javascript to execute. See your browser's documentation for specific instructions.
{}
Zavřít
Publikační činnost
Probíhá načítání, čekejte prosím...
publicationId :
tempRecordId :
actionDispatchIndex :
navigationBranch :
pageMode :
tabSelected :
isRivValid :
Typ záznamu:
kapitola v odborné knize (C)
Domácí pracoviště:
Katedra romanistiky (25500)
Název:
Korektnost, cancel culture, nesvoboda: k tematizaci „nových“ ideologií skrze literární propria
Citace
Střelec, K. Korektnost, cancel culture, nesvoboda: k tematizaci „nových“ ideologií skrze literární propria.
In:
D. Lech-Kirstein, A. Tabisz (red.).
Onomastyka kulturowa.
Opole: Wydawnictwo Uniwersytetu Opolskiego, 2024. s. 81-89. ISBN 978-83-8332-051-9.
Podnázev
Rok vydání:
2024
Obor:
Forma vydání:
Tištená verze
Kód ISBN:
978-83-8332-051-9
Název knihy v originálním jazyce:
Onomastyka kulturowa
Název edice a číslo svazku:
neuvedeno
Místo vydání:
Opole
Název nakladatele:
Wydawnictwo Uniwersytetu Opolskiego
Označení vydání
(číslo vydání):
:
Vydáno:
v zahraničí
Autor zdrojového dokumentu:
D. Lech-Kirstein, A. Tabisz (red.)
Počet stran:
9
Počet stran knihy:
318
Strana od:
81
Strana do:
89
Počet výtisků knihy:
EID:
Klíčová slova anglicky:
literary onomastics, contemporary prose, function of proper names, ideology
Popis v původním jazyce:
Jednou z charakteristických tendencí společensko-politického vývoje se na počátku 21. století v podstatné části euroatlantické civilizace stala proměna ideologického paradigmatu, přijímaného a rozšiřovaného zejména částí médií, politických organizací a elit i nevládních či akademických struktur. Jedná se mj. o prosazování politické korektnosti, politiky identit (genderová ideologie, multikulturalismus) či tzv. kultury rušení a dalších progresivistických prvků. V oblasti jazyka a komunikace se důsledky výše uvedených procesů odrážejí na mnoha úrovních – připomeňme toliko namátkou systematické vytlačování generického maskulina či kontroverzní manuál komisařky Evropské unie Heleny Dalliové, který usiloval o neužívání jmen spjatých s evropskou kulturou (Vánoce; křestní jména Jan a Marie; a další). Tyto recentní procesy a jevy přirozeně doprovází jejich kulturní reflexe – právě literární vyobrazení posunů v komunikační sféře je předmětem našeho literárněonomastického materiálového příspěvku. Konkrétně se zaměřujeme na tematizaci změn proprií v českých a francouzských prozaických dílech, která vyobrazují negativní podoby soudobé nebo budoucí evropské society. Příspěvek sleduje reflexi onymických pojmenování či přejmenování jakožto nástroje mediální, ideologické a totalitní moci, kontroly a cenzury; zaměřuje se na popis typologie literárních vlastních jmen (antroponym, chrématonym i toponym), která jsou předmětem ideologického tlaku. Příspěvek v neposlední řadě upozorňuje na role (asociační, symbolické apod.), které propria v soudobé narativní reprezentaci totalitarizace a ideologizace sehrávají.
Popis v anglickém jazyce:
One of the characteristic trends of socio-political development at the beginning of the 21st century in a significant part of Euro-Atlantic civilization has become the transformation of the ideological paradigm, accepted and disseminated mainly by a part of the media, political organizations and elites, as well as non-governmental or academic sectors. This includes the promotion of political correctness, identity politics (gender ideology, multiculturalism), cancel culture and other progressivist elements. In the field of language and communication, the consequences of the aforementioned processes are reflected on many levels - to mention just a few, the systematic displacement of the generic masculine or the controversial manual of the European Union Commissioner Helena Dalli, which sought to avoid the use of names associated with European culture (Christmas; the first names John and Mary; and others). These recent processes and phenomena are naturally accompanied by their cultural reflection - it is the literary depiction of shifts in the communicative sphere that is the subject of our literary-onomastic material contribution. Specifically, the paper focuses on the thematization of changes in proprias in Czech and French prose works that depict negative images of contemporary or future European society. The paper pursues a reflection on onymic naming or renaming as a tool of media, ideological and totalitarian power, control and censorship; it focuses on describing the typology of literary proper names (anthroponyms, chrematonyms and toponyms) that are subject to ideological coercion. Last but not least, the paper highlights the roles (associative, symbolic, etc.) that proper names play in the contemporary narrative representation of totalitarianism and ideologization.
Seznam ohlasů
Ohlas
R01:
Complementary Content
Deferred Modules
${title}
${badge}
${loading}
Deferred Modules