Klíčová slova anglicky: |
abdominal muscle spacing, bad posture, children, dynamic gait parameters, heel valgus
|
Popis v původním jazyce: |
Cílem předkládané práce bylo zjistit, zda výskyt břišní diastázy může ovlivnit postavení dolních končetin a zatížení nohy při chůzi u dětí mladšího školního věku.
Výzkumný soubor byl složen ze 16 dětí mladšího školního věku, které byly podle rozestupu břišních svalů zařazeny do dvou skupin po osmi: s břišní diastázou (věk 8,0±0,8 let; výška 134,6±5,2 cm; hmotnost 35,8±8,2 kg; rozestup břišních svalů 2,5±0,8 cm; rychlost chůze 1,4±0,3 km/h) a bez břišní diastázy (věk 7,9±0,6 let; výška 130,3±5,5 cm; hmotnost 29,0±5,0 kg; rozestup břišních svalů 0,9±0,5 cm; rychlost chůze 1,4±0,2 km/h). Měření probíhalo v laboratoři Centra pro výzkum v biomechanice na Klinice rehabilitace a tělovýchovného lékařství Lékařské fakulty Ostravské univerzity. K objektivizaci dat byl využit goniometr, posuvné měřidlo Nylon Dial Cliper, dynamický chodník h/p/cosmos® Rehawalk® se softwarem zebrisTM a kamera NINOXTM125. Měřenými parametry byly hodnoty statické valgozity paty, rozestup břišních svalů, kinematické a dynamické parametry chůze.
Bylo zjištěno, že velikost břišní diastázy se zvětšuje s rostoucí hodnotou BMI. S rostoucí hodnotou rozestupu břišních svalů se zvyšuje velikost statické valgozity paty i velikost valgozity kolenního kloubu v mezistoji stojné fáze chůze. Dále bylo naměřeno významně nižší zatížení přednoží a delší kontakt zánoží s podložkou u dětí s břišní diastázou v porovnání s dětmi bez břišní diastázy.
Tyto výsledky mohou být prospěšné pro možný záchyt odchylek ve vývoji pohybového aparátu jak v pediatrické, tak i fyzioterapeutické praxi. Práce poukazuje na nezbytnost komplexního řešení daného problému pro zamezení vzniku nebo šíření patologických změn.
|