OU Portal
Log In
Welcome
Applicants
Z6_60GI02O0O8IDC0QEJUJ26TJDI4
Error:
Javascript is disabled in this browser. This page requires Javascript. Modify your browser's settings to allow Javascript to execute. See your browser's documentation for specific instructions.
{}
Zavřít
Publikační činnost
Probíhá načítání, čekejte prosím...
publicationId :
tempRecordId :
actionDispatchIndex :
navigationBranch :
pageMode :
tabSelected :
isRivValid :
Typ záznamu:
stať ve sborníku (D)
Domácí pracoviště:
Ústav ošetřovatelství a porodní asistence (11630)
Název:
Hodnocení kognitivních funkcí u seniorů s kardiovaskulárním onemocněním žijících v komunitě
Citace
Bobčíková, K., Bužgová, R., Kozáková, R., Zeleníková, R. a Hosáková, J. Hodnocení kognitivních funkcí u seniorů s kardiovaskulárním onemocněním žijících v komunitě.
In:
XVI. Kongres kardiologických sester. Sborník abstrakt z odborné konference 2023-03-29 Ostrava.
Ostrava: Fakultní nemocnice Ostrava, 2023. s. 12-12. ISBN 978-80-88354-33-8.
Podnázev
Rok vydání:
2023
Obor:
Počet stran:
1
Strana od:
12
Strana do:
12
Forma vydání:
Tištená verze
Kód ISBN:
978-80-88354-33-8
Kód ISSN:
Název sborníku:
XVI. Kongres kardiologických sester. Sborník abstrakt z odborné konference
Sborník:
Národní
Název nakladatele:
Fakultní nemocnice Ostrava
Místo vydání:
Ostrava
Stát vydání:
Název konference:
Místo konání konference:
Ostrava
Datum zahájení konference:
Typ akce podle státní
příslušnosti účastníků akce:
Celostátní akce
Kód UT WoS:
EID:
Klíčová slova anglicky:
senior, cardiovascular disease, cognitive function, community, mental health
Popis v původním jazyce:
Cíl: Cílem je prezentace hodnocení kognitivních funkcí a aspektů souvisejících s mentálním zdravím u seniorů s kardiovaskulárním onemocněním žijících v komunitě. Metodika: Kognitivní funkce byly hodnoceny prostřednictvím Montrealského kognitivního testu (MoCA). Dále byla hodnocena úroveň úzkosti seniorů pomocí Inventáře geriatrické úzkosti a přítomnost deprese pomocí Geriatrické škály deprese. Dále byly získávány údaje o kvalitě života pomocí nástroje Older People's Quality of Life–Brief version, údaje o subjektivním hodnocení zdravotního stavu a sociodemografické údaje. Výsledky: Výzkumný soubor zahrnoval 98 respondentů s kardiovaskulárním onemocněním v anamnéze. Průměrný věk v souboru byl 72,8 let (min. 62; max. 87) a většinu souboru tvořily ženy (86,6 %). Samostatně žilo 44,9 % seniorů, a až 92,6 % seniorů subjektivně hodnotilo svůj zdravotní stav jako spíše dobrý nebo dobrý. Průměrné skóre MoCA bylo 25,8 (min. 19; max. 30) s tím, že nejlepších výsledků dosahovali senioři v oblasti orientace a nejhorších v oblasti paměti (oddálené vybavení). Statisticky významný rozdíl dle pohlaví byl zjištěn pouze v oblasti orientace (p = 0,007), kde dosahovaly lepších výsledků ženy. Mezi kognitivními funkcemi, úzkostí, depresí a kvalitou života nebyly zjištěny žádné statisticky významné souvislosti. Korelační analýza dle Spearmanova korelačního koeficientu zjistila pouze statisticky významné souvislosti mezi věkem a skóre v oblasti pojmenování (r = -0,205; p < 0,05) a v oblasti zrakově-prostorových a exekutivních úloh (r = -0,232; p < 0,05), kdy mladší jedinci dosahovali v těchto oblastech lepších výsledků. Dále byla zjištěna signifikantní souvislost mezi subjektivním hodnocením zdravotního stavu a skóre v oblasti orientace (r = 0,262; p < 0,05), kdy dosahovali v této oblasti lepších výsledků senioři, kteří lépe hodnotili svůj zdravotní stav. Závěr: Kognitivní funkce nejsou v české klinické praxi u seniorů rutinně hodnoceny, což může vést k pozdnímu záchytu případné demence.
Popis v anglickém jazyce:
není k dispozici
Seznam ohlasů
Ohlas
R01:
Complementary Content
Deferred Modules
${title}
${badge}
${loading}
Deferred Modules