Popis v původním jazyce: |
Instalace výstavy "Čarovná hora" ve specifickém prostoru VÝTAH SPACE, který se nachází ve 4. patře budovy Krajské galerie ve Zlíně, nabízí možnost nenápadné „muzeální“ expozice umístěním drobných maleb, kreseb a objektů ve skleněných vitrínách. Společným znakem je využívání zbytkových a odpadních materiálů a nefunkčních věcí jako podkladu pro záznam motivu krajiny viz ústřední obraz „Čarovná hora“, složený z různě velkých kusů plátna sešitých ze zbytků.
Ivo Sumec studoval v letech 1988 -1994 na Filozofické fakultě Ostravské univerzity. Od roku 2003 je odborným asistentem v ateliéru malby Fakulty umění Ostravské univerzity. Ivo Sumec tíhne k monumentální malbě. Používá jednoduché obyčejné předměty se symbolickým významem - batoh, hrnek, židle, stůl, pohovka, sklenice, mísa, aj. Je zaujat strukturami povrchů a materiálů, do plochy malby zapojuje písek, popel, omítku, nejrůznější drtě, hlínu i trávu.
Sumec povyšuje význam malby nejen na osobní výpověď, chápe a respektuje její schopnosti poskytovat absolutně autentické sdělení, proměnlivé a silné, schopné zaujmout svou původní nenápadností a vlastně potřebností. Sumcova monumentální malba spojuje zoufalství osamocenosti předmětů s asociací dramatu vážnosti lidských osudů. Symbolická předmětnost Sumcova, směřuje ke sdělení o pomíjivosti, o konečné trvanlivosti bytí, o všudypřítomném zmaru, jehož vize je skryta prakticky ve všem, co se jeví na první pohled jako v pořádku. Je to přesně tento filosoficko-psychologický aspekt Sumcových obrazů, co jim zaručuje jejich autenticitu.
Aleš Rezler
|