OU Portal
Log In
Welcome
Applicants
Z6_60GI02O0O8IDC0QEJUJ26TJDI4
Error:
Javascript is disabled in this browser. This page requires Javascript. Modify your browser's settings to allow Javascript to execute. See your browser's documentation for specific instructions.
{}
Zavřít
Publikační činnost
Probíhá načítání, čekejte prosím...
publicationId :
tempRecordId :
actionDispatchIndex :
navigationBranch :
pageMode :
tabSelected :
isRivValid :
Typ záznamu:
stať ve sborníku (D)
Domácí pracoviště:
Ústav ošetřovatelství a porodní asistence (11630)
Název:
Duševní poruchy u žen po porodu
Citace
Hosáková, J., Hlubková, Z., Chromá, J. a Dušová, B. Duševní poruchy u žen po porodu.
In:
Trendy v pediatrickém ošetřovatelství a porodní asistenci I: Sborník příspěvků z konference Trendy v pediatrickém ošetřovatelství a porodní asistenci I 2022-09-23 Ostrava.
Ostrava: Ostravská univerzita, Lékařská fakulta, 2022. s. 19-20. ISBN 978-80-7599-334-2.
Podnázev
Rok vydání:
2022
Obor:
Bezpečnost a ochrana zdraví, člověk - stroj
Počet stran:
2
Strana od:
19
Strana do:
20
Forma vydání:
Elektronická verze
Kód ISBN:
978-80-7599-334-2
Kód ISSN:
Název sborníku:
Sborník příspěvků z konference Trendy v pediatrickém ošetřovatelství a porodní asistenci I
Sborník:
Národní
Název nakladatele:
Ostravská univerzita, Lékařská fakulta
Místo vydání:
Ostrava
Stát vydání:
Sborník vydaný v ČR
Název konference:
Trendy v pediatrickém ošetřovatelství a porodní asistenci I
Místo konání konference:
Ostrava
Datum zahájení konference:
Typ akce podle státní
příslušnosti účastníků akce:
Evropská akce
Kód UT WoS:
EID:
Klíčová slova anglicky:
mental disorder, mother, childbirth, symptom
Popis v původním jazyce:
Úvod: Poporodní období patří mezi nejnáročnější období života žen. Dochází k významným změnám v jejich organismu, ale i ve způsobu života a v sociálním statutu. Následkem může být výskyt duševní poruchy, a to i u žen, které se dříve psychiatricky neléčily. Některé z poruch představují krátkodobou změnu zdravotního stavu, která během pár týdnů samovolně odezní. Jiné mohou trvat několik měsíců a představovat riziko sebepoškození matky, případně riziko poškození dítěte matkou. Cíl: Cílem příspěvku je shrnout aktuální poznatky o výskytu duševních poruch u žen po porodu. Výsledky: Mezi nejčastěji se vyskytující duševní poruchy patří deprese. Mohou se vyskytnou ve formě mírného poporodního blues s incidencí až 80 %, které většinou do dvou až tří týdnů po porodu samovolně vymizí. Přibližně u 10 % žen po porodu je depresivní symptomatika přítomna po delší dobu, ovlivňuje fungování matky v běžném životě a tento stav vyžaduje odbornou pomoc psychiatra. Častý je výskyt úzkostných poruch, u 1,5 % žen se vyskytuje poporodní posttraumatický stres a přibližně 25 % obsedantně compulsivních poruch diagnostikovaných u žen má začátek v poporodním období. Nejzávažnější duševní poruchou je rozvoj psychotické poruchy, který se vyskytuje u přibližně 0,1 % žen. Závěry: U žen po porodu je důležité hodnotit jejich
Popis v anglickém jazyce:
Introduction: The postpartum period is one of the most challenging periods in women's lives. The postpartum period is the most difficult time of life for women, with significant changes in their body, lifestyle and social status. As a consequence, mental disorders can occur, even in women who have not previously received psychiatric treatment. Some of the disorders represent a short-term change in health that resolves spontaneously within a few weeks. Others may last for several months and pose a risk of self-harm to the mother or risk of harm to the child by the mother. Aim: The aim of this paper is to summarize the current knowledge on the prevalence of mental disorders in women after childbirth. Results: They can occur in the form of mild postpartum blues with an incidence of up to 80 %, which usually resolve spontaneously within two to three weeks after delivery. Approximately 10 % of postpartum women have depressive symptoms for a prolonged period of time, affecting the mother's functioning in everyday life, and this condition requires the professional help of a psychiatrist. Anxiety disorders are common, 1.5 % of women have post-traumatic stress disorder and approximately 25 % of obsessive-compulsive disorders diagnosed in women begin 20 in the postnatal period. The most serious mental disorder is the development of a psychotic disorder, which occurs in approximately 0.1 % of women. Conclusions: In postpartum women, it is important to assess their mental status, not to underestimate the presence of distress and symptoms, and to warn them of the risks.
Seznam ohlasů
Ohlas
R01:
Complementary Content
Deferred Modules
${title}
${badge}
${loading}
Deferred Modules