OU Portal
  • Log In
  • Welcome
  • Applicants
Z6_60GI02O0O8IDC0QEJUJ26TJDI4
{}

Pomocí tohoto dialogu můžete vyhledat domácí autory, čili autory, kteří jsou vedeni v personálních systémech Ostravské univerzity.

Do našeptávače níže napište hledaný text a tento text bude vyhledán ve jméně nebo příjmení autora. Autoři, kteří budou hledanému textu odpovídat, Vám budou nabídnuti v seznamu. Pomocí myši nebo šipek na klávesnici vyberte požadovaného autora.

Našeptávač : 
Přidat autora k záznamu Zavřít

Pomocí tohoto dialogu můžete k záznamu přidat cizího autora, čili autora, který nemá žádný pracovní ani studijní vztah k Ostravské univerzitě. Takto přidaný autor bude do RIV vykázán jako nedomácí.

Pro přidání autora vepište jeho jméno a příjmení do určených položek.

Jméno :
Příjmení :
Přidat k záznamu Zavřít
Zavřít

Pomocí tohoto dialogu můžete k záznamu nahrát soubor PDF. Tento soubor musí obsahovat text tohoto záznamu (text článku, knihy, atd.). Tento soubor je důležitý pro RIV, protože může být použit jako důkaz existence tohoto záznamu.

Pro nahrání souboru klikněte na tlačítko Browse a vyberte soubor, který chcete nahrát. Nahrávání souboru zahájíte tlačítkem Nahrát soubor.

Maximální velikost souboru PDF je omezena na 100 MB.

Soubor : 

Nahrát soubor
Zavřít

Pomocí tohoto dialogu můžete stáhnout PDF soubor přiřazený tomuto záznamu. Pro stažení souboru klikněte níže na název tohoto souboru a bude Vám nabídnuta možnost soubor uložit.

Věnujte prosím pozornost také velikosti PDF souboru. Velké soubory se mohou stahovat delší dobu, pokud máte pomalé internetové připojení.

Název souboru :
Velikost souboru :
Zavřít
Publikační činnost


preloading...   Probíhá načítání, čekejte prosím...
publicationId :
tempRecordId :
actionDispatchIndex :
navigationBranch :
pageMode :
tabSelected :
isRivValid :
Typ záznamu * : článek v odborném periodiku (J)
Domácí pracoviště * : Klinika rehabilitace a tělovýchovného lékařství (11660)
Název * : Terapie chůze s využitím peroneální elektrické stimulace u pacientů po cévní mozkové příhodě
Citace : Humlová, A., Honzíková, L., Janura, M., FILIP, M. a Lechová, P. Terapie chůze s využitím peroneální elektrické stimulace u pacientů po cévní mozkové příhodě. Rehabilitácia. 2022, 59(3), s. 198-206. ISSN 0375-0922.
Podnázev :
Rok * : 2022
Obor * :
Kód ISSN * : 0375-0922
Oficiální název periodika * : Rehabilitácia
Stát vydavatele periodika * : Slovenská republika
Svazek periodika * : 59
Číslo periodika v rámci svazku * : 3
Číslo článku :
Ročník :
Počet stran článku * : 9
Strana od * : 198
Strana do * : 206
Kód UT WoS :
EID : 2-s2.0-85147776264
Poddruh recenzovaného článku : Článek v databázi SCOPUS (Jsc)
Klíčová slova anglicky * :
nervus peroneus - neurostimulation - gait - zebris
Popis v původním jazyce * :
Jedním z následků cévní mozkové příhody je zhoršený stereotyp chůze s větším rizikem pádu z důvodu syndromu přepadávající špičky. Funkční elektrická stimulace aktivuje paretická svalová vlákna, ovšem je potřeba ji správně zakomponovat do terapie chůze. Cílem studie bylo vyhodnotit vliv funkční elektrické stimulace na vybrané parametry chůze u pacientů po cévní mozkové příhodě v rehabilitační ústavní péči. Soubor a metodika: Do studie bylo zahrnuto 12 pacientů (67,8 ± 6,7 let) v subakutní fázi cévní mozkové příhody (2,8 ± 0,9 měsíce), kteří byli náhodně rozděleni do skupiny experimentální (terapie chůze s elektrostimulací nervus peroneus) a kontrolní (terapie chůze bez elektrostimulace). Standardní ústavní čtyřtýdenní rehabilitační plán byl navýšen o deset jednotek terapie chůze po 20 minutách. Pro objektivizaci účinku terapie byly zvoleny klinické standardizované testy chůze TUG a 10MWT. K hodnocení symetrie krokového cyklu byl využit dynamický chodník h/p/cosmos®Rehawalk® se systémem zebris FDM. Výsledky: U pacientů využívajících funkční elektrostimulaci došlo na konci sledovaného období ke zkrácení času pro provedení TUG testu a ke zrychlení chůze dle 10MWT testu. V rámci krokového cyklu se prodloužil krok paretickou dolní končetinou a dvojkrok. Závěr: Výsledek měsíční terapie chůze s peroneální elektrostimulací poukazuje na lepší funkční mobilitu a symetrii krokového cyklu, což se může dále promítat do větší samostatnosti pacienta při denních aktivitách.
Popis v anglickém jazyce * :
Background: One of the consequences of stroke is an impaired gait with a greater risk of falling due to the drop foot syndrome. Peroneal functional electrical stimulation activates paretic muscle fibres but it is necessary to incorporate it correctly into gait therapy. Aim of study was to evaluate the influence of functional electrical stimulation on selected gait parameters in patients following a stroke. Research cohort and method: 12 patients (67.8 ± 6.7 years) in the sub-acute phase of a stroke (2.8 ± 0.9 months) were included in the study and divided into an experimental group (gait therapy with electrical stimulation) and a control group (gait therapy led by therapist). The gait therapy lasted four weeks, and the time engaged in gait therapy for ten units was 20 minutes. Selected gait parameters were measured using a dynamic treadmill h/p/cosmos®Rehawalk® with the system zebris FDM. Furthermore, standard walking tests TUG and 10MWT were used. Results: Patients using functional electrical stimulation performed the TUG test faster and achieved higher walking speed in 10MWT test at the end of the monitored period. There was also a significant increase in the step length of the paretic lower limb and a in stride step. Conclusion: The result of monthly walking therapy with peroneal electrostimulation indicates better functional mobility and symmetry of the gait cycle, which may further translate into greater autonomy of the patient during daily activities.
Typ zdroje financování výsledku * : Specifický výzkum
Seznam projektů :
ID Projektu Název projektu
Seznam ohlasů : 
Ohlas
R01:

© 2019 Centre for Information Technology

  • Technická podpora :
  • Mgr. Olga Blahutová (phone: +420 597 091 129, phone flap for UO: 1129)
  • Ing. Lucie Svitaneková (phone: +420 597 091 108, phone flap for UO: 1108)
Complementary Content
  • ${title}${badge}
${loading}