OU Portal
  • Log In
  • Welcome
  • Applicants
Z6_60GI02O0O8IDC0QEJUJ26TJDI4
{}

Pomocí tohoto dialogu můžete vyhledat domácí autory, čili autory, kteří jsou vedeni v personálních systémech Ostravské univerzity.

Do našeptávače níže napište hledaný text a tento text bude vyhledán ve jméně nebo příjmení autora. Autoři, kteří budou hledanému textu odpovídat, Vám budou nabídnuti v seznamu. Pomocí myši nebo šipek na klávesnici vyberte požadovaného autora.

Našeptávač : 
Přidat autora k záznamu Zavřít

Pomocí tohoto dialogu můžete k záznamu přidat cizího autora, čili autora, který nemá žádný pracovní ani studijní vztah k Ostravské univerzitě. Takto přidaný autor bude do RIV vykázán jako nedomácí.

Pro přidání autora vepište jeho jméno a příjmení do určených položek.

Jméno :
Příjmení :
Přidat k záznamu Zavřít
Zavřít

Pomocí tohoto dialogu můžete k záznamu nahrát soubor PDF. Tento soubor musí obsahovat text tohoto záznamu (text článku, knihy, atd.). Tento soubor je důležitý pro RIV, protože může být použit jako důkaz existence tohoto záznamu.

Pro nahrání souboru klikněte na tlačítko Browse a vyberte soubor, který chcete nahrát. Nahrávání souboru zahájíte tlačítkem Nahrát soubor.

Maximální velikost souboru PDF je omezena na 100 MB.

Soubor : 

Nahrát soubor
Zavřít

Pomocí tohoto dialogu můžete stáhnout PDF soubor přiřazený tomuto záznamu. Pro stažení souboru klikněte níže na název tohoto souboru a bude Vám nabídnuta možnost soubor uložit.

Věnujte prosím pozornost také velikosti PDF souboru. Velké soubory se mohou stahovat delší dobu, pokud máte pomalé internetové připojení.

Název souboru :
Velikost souboru :
Zavřít
Publikační činnost


preloading...   Probíhá načítání, čekejte prosím...
publicationId :
tempRecordId :
actionDispatchIndex :
navigationBranch :
pageMode :
tabSelected :
isRivValid :
Typ záznamu * : článek v odborném periodiku (J)
Domácí pracoviště * : Katedra filozofie (25100)
Název * : Recepce Platónova Timaia kolem roku 1000
Citace : Otisk, M. Recepce Platónova Timaia kolem roku 1000: filosofická důležitost rovnostranného trojúhelníku podle geometrie a aritmetiky na základě textů Gerberta z Aurillacu a Adalbolda z Utrechtu. Listy filologické. 2021, 144(3-4), s. 309-345. ISSN 0024-4457.
Podnázev :
filosofická důležitost rovnostranného trojúhelníku podle geometrie a aritmetiky na základě textů Gerberta z Aurillacu a Adalbolda z Utrechtu
Rok * : 2021
Obor * : Filosofie a náboženství
Kód ISSN * : 0024-4457
Oficiální název periodika * : Listy filologické
Stát vydavatele periodika * : Česká republika
Svazek periodika * : 144
Číslo periodika v rámci svazku * : 3-4
Číslo článku :
Ročník :
Počet stran článku * : 37
Strana od * : 309
Strana do * : 345
Kód UT WoS : 000804358600003
EID : 2-s2.0-85135341425
Poddruh recenzovaného článku : Článek v impaktovaném časopise (Jimp)
Klíčová slova anglicky * :
geometry; arithmetic; Plato; Gerbert of Aurillac; Adalbold of Utrecht
Popis v původním jazyce * :
Studie se zabývá korespondencí Gerberta z Aurillacu (od roku 999 papež Silvester II., † 1003) a Adalbolda (od roku 1010 biskup v Utrechtu, † 1026/27). Oba učenci sepsali (kromě jiných děl) několik krátkých textů o matematické problematice, včetně vzájemně adresovaných dopisů. Zejména s ohledem na Gerbertův list Adalboldovi o výměře rovnostranného trojúhelníku podle geometrických a aritmetických pravidel, článek představuje širší kontext a cíle těchto matematických disciplín, jak byly pěstovány v raném středověku. Důraz je kladen především na recepci antických a starších raně středověkých textů (např. Platón, Chalcidius, Boethius nebo Viktorius z Akvitánie či tzv. pseudo-Boethiovy spisy Geometrie I a Geometrie II), ale také na zajímavá dobová díla (Abbo z Fleury, tzv. Geometria incerti auctoris, atd.) a rovněž další Gerbertovy (nejvíce jemu připisovaná Geometrie) a Adalboldovy (hlavně Komentář k Boethiově Útěše III,9) texty. Hlavním cílem studie je prokázat velmi blízké vztahy mezi matematickým a filosofickým výkladem stvořeného světa a to zcela v souladu s rozvíjením Platónova odkazu.
Popis v anglickém jazyce * :
The paper deals with the correspondence between Gerbert of Aurillac (from 999 Pope Sylvester II, † 1003) and Adalbold (from 1010 Bishop of Utrecht, † 1026/27). Both scholars wrote, in addition to other works, several short texts focused on mathematical problems, including letters addressed to each other. The paper presents, mainly with respect to Gerbert’s letter to Adalbold regarding the area of the equilateral triangle according to geometric and arithmetic rules, the broader context and aims of these mathematical disciplines in the Early Middle Ages. The emphasis is especially on inspiration from ancient and older Early Medieval sources (e.g. Plato, Calcidius, Boethius or Victorius of Aquitaine, the so-called Pseudo-Boethius’ Geometria I and Geometria II), but also other contemporary sources (Abbo of Fleury, Geometria incerti auctoris, etc.) and other texts by Gerbert (primarily Geometria attributed to him) and Adalbold (especially The Commentary to Boethius’ Consolation, III,9). The main goal of the paper is to demonstrate the extremely close relationships between the mathematical and philosophical interpretation of the created world, in accordance with Plato’s legacy.
Typ zdroje financování výsledku * :
Seznam projektů :
ID Projektu Název projektu
Seznam ohlasů : 
Ohlas
R01:

© 2019 Centre for Information Technology

  • Technická podpora :
  • Mgr. Olga Blahutová (phone: +420 597 091 129, phone flap for UO: 1129)
  • Ing. Lucie Svitaneková (phone: +420 597 091 108, phone flap for UO: 1108)
Complementary Content
  • ${title}${badge}
${loading}