OU Portal
  • Log In
  • Welcome
  • Applicants
Z6_60GI02O0O8IDC0QEJUJ26TJDI4
{}

Pomocí tohoto dialogu můžete vyhledat domácí autory, čili autory, kteří jsou vedeni v personálních systémech Ostravské univerzity.

Do našeptávače níže napište hledaný text a tento text bude vyhledán ve jméně nebo příjmení autora. Autoři, kteří budou hledanému textu odpovídat, Vám budou nabídnuti v seznamu. Pomocí myši nebo šipek na klávesnici vyberte požadovaného autora.

Našeptávač : 
Přidat autora k záznamu Zavřít

Pomocí tohoto dialogu můžete k záznamu přidat cizího autora, čili autora, který nemá žádný pracovní ani studijní vztah k Ostravské univerzitě. Takto přidaný autor bude do RIV vykázán jako nedomácí.

Pro přidání autora vepište jeho jméno a příjmení do určených položek.

Jméno :
Příjmení :
Přidat k záznamu Zavřít
Zavřít

Pomocí tohoto dialogu můžete k záznamu nahrát soubor PDF. Tento soubor musí obsahovat text tohoto záznamu (text článku, knihy, atd.). Tento soubor je důležitý pro RIV, protože může být použit jako důkaz existence tohoto záznamu.

Pro nahrání souboru klikněte na tlačítko Browse a vyberte soubor, který chcete nahrát. Nahrávání souboru zahájíte tlačítkem Nahrát soubor.

Maximální velikost souboru PDF je omezena na 100 MB.

Soubor : 

Nahrát soubor
Zavřít

Pomocí tohoto dialogu můžete stáhnout PDF soubor přiřazený tomuto záznamu. Pro stažení souboru klikněte níže na název tohoto souboru a bude Vám nabídnuta možnost soubor uložit.

Věnujte prosím pozornost také velikosti PDF souboru. Velké soubory se mohou stahovat delší dobu, pokud máte pomalé internetové připojení.

Název souboru :
Velikost souboru :
Zavřít
Publikační činnost


preloading...   Probíhá načítání, čekejte prosím...
publicationId :
tempRecordId :
actionDispatchIndex :
navigationBranch :
pageMode :
tabSelected :
isRivValid :
Typ záznamu * : článek v odborném periodiku (J)
Domácí pracoviště * : Ústav ošetřovatelství a porodní asistence (11630)
Název * : Faktory ovlivňující kvalitu života pacientů se srdečním selháním
Citace : Bobčíková, K. a Bužgová, R. Faktory ovlivňující kvalitu života pacientů se srdečním selháním. Praktický lékař. 2021, 100(6), s. 309-314. ISSN 0032-6739.
Podnázev :
Rok * : 2021
Obor * : Bezpečnost a ochrana zdraví, člověk - stroj
Kód ISSN * : 0032-6739
Oficiální název periodika * : Praktický lékař
Stát vydavatele periodika * : Česká republika
Svazek periodika * : 100
Číslo periodika v rámci svazku * : 6
Číslo článku :
Ročník :
Počet stran článku * : 6
Strana od * : 309
Strana do * : 314
Kód UT WoS :
EID : 2-s2.0-85102924627
Poddruh recenzovaného článku : Článek v databázi SCOPUS (Jsc)
Klíčová slova anglicky * :
Frailty, Heart failure, Psychosocial factor, Quality of life, Socio-demographic factor
Popis v původním jazyce * :
Cíl: Cílem tohoto přehledu je analyzovat studie, které se zaměřují na hodnocení kvality života pacientů se srdečním selháním z hlediska různých faktorů, které na ni mohou mít vliv, a jsou tak důležitým zdrojem poznatků s klinicky relevantní hodnotou pro obecné praktikujících. Metody: Pro vyhledávání byly použity databáze Pubmed, Cinahl a Medline. Cílem tohoto přehledu byly studie publikované v letech 2014–2019 v češtině a angličtině, dostupné v plném znění a hodnotící kvalitu života pacientů se srdečním selháním pomocí nástroje určeného k hodnocení kvality života. Tento přehled zahrnuje studie, které hodnotí kvalitu života ve vztahu k faktorům, které mohou mít vliv na kvalitu života těchto pacientů. Protokoly studií a kvalitativní studie byly z tohoto přehledu vyloučeny. Studie zaměřené na jiná onemocnění kromě srdečního selhání byly rovněž vyloučeny. Výsledky: Tento přehled obsahuje 10 studií, které lze maticky rozdělit do 3 kategorií: studie týkající se křehkosti, sociodemografických faktorů a psychosociálních aspektů. V prezentovaných studiích se často objevovaly proměnné jako úzkost, deprese a slabost. Kansas City Cardiomyopathy Questionnaire (KCCQ) byl nejčastějším nástrojem používaným pro hodnocení kvality života. Závěr: Srdeční selhání je významně spojeno s narušením všech aspektů kvality života. Proto je důležité identifikovat problémové oblasti, které by mohly potenciálně zhoršit kvalitu života pacientů se srdečním selháním. Je důležité hledat metody, které by mohly zlepšit kvalitu života i těchto pacientů. Znalost faktorů ovlivňujících kvalitu života těchto pacientů je pro praktické lékaře klíčová, protože jsou první, koho kontaktuje pacient hledající zdravotní péči, a jsou zodpovědní za odeslání na další specializovaná pracoviště. © 2020, Česká lékařská společnost J.E. Purkyně. Všechna práva vyhrazena.
Popis v anglickém jazyce * :
Objective: The aim of this review is to analyze studies that focus on assessing the quality of life of patients with heart failure in terms of various factors that might have an influence on it and thus are an important source of knowledge having clinically relevant value to general practitioners. Methods: Pubmed, Cinahl and Medline databases were used for the search. The studies searched for the aim of this review were those published from 2014–2019 in Czech and English, available in full-text and evaluating the quality of life of patients with heart failure by using a tool designed to assess the quality of life. This review includes studies which assess the quality of life in relation to the factors that might have an influence on the quality of life of these patients. Study protocols and qualitative studies were excluded from this review. Studies focusing on other diseases apart from heart failure were excluded as well. Results: This review includes 10 studies that may be the matically classified into 3 categories: studies relating to the frailty, socio-demographic factors, and psychosocial aspects. Variables such as anxiety, depression, and frailty frequently appeared in presented studies. Kansas City Cardiomyopathy Questionnaire (KCCQ) was the most frequent tool used for assessing quality of life. Conclusion: Heart failure is significantly associated with impairment of all the aspects of the quality of life. Therefore, it is important to identify problem areas that might potentially impair the quality of life of patients with heart failure. It is important to look for methods that could improve the quality of life of these patients, too. Knowledge of the factors affecting the quality of life of these patients is crucial for general practitioners, since they are the first to be contacted by the patient seeking health care and they are responsible for sending them to other specialized departments. © 2020, Czech Medical Association J.E. Purkyne. All rights reserve
Typ zdroje financování výsledku * : Jiné veřejné zdroje
Seznam projektů :
ID Projektu Název projektu
Seznam ohlasů : 
Ohlas
R01:

© 2019 Centre for Information Technology

  • Technická podpora :
  • Mgr. Olga Blahutová (phone: +420 597 091 129, phone flap for UO: 1129)
  • Ing. Lucie Svitaneková (phone: +420 597 091 108, phone flap for UO: 1108)
Complementary Content
  • ${title}${badge}
${loading}