OU Portal
  • Log In
  • Welcome
  • Applicants
Z6_60GI02O0O8IDC0QEJUJ26TJDI4
{}

Pomocí tohoto dialogu můžete vyhledat domácí autory, čili autory, kteří jsou vedeni v personálních systémech Ostravské univerzity.

Do našeptávače níže napište hledaný text a tento text bude vyhledán ve jméně nebo příjmení autora. Autoři, kteří budou hledanému textu odpovídat, Vám budou nabídnuti v seznamu. Pomocí myši nebo šipek na klávesnici vyberte požadovaného autora.

Našeptávač : 
Přidat autora k záznamu Zavřít

Pomocí tohoto dialogu můžete k záznamu přidat cizího autora, čili autora, který nemá žádný pracovní ani studijní vztah k Ostravské univerzitě. Takto přidaný autor bude do RIV vykázán jako nedomácí.

Pro přidání autora vepište jeho jméno a příjmení do určených položek.

Jméno :
Příjmení :
Přidat k záznamu Zavřít
Zavřít

Pomocí tohoto dialogu můžete k záznamu nahrát soubor PDF. Tento soubor musí obsahovat text tohoto záznamu (text článku, knihy, atd.). Tento soubor je důležitý pro RIV, protože může být použit jako důkaz existence tohoto záznamu.

Pro nahrání souboru klikněte na tlačítko Browse a vyberte soubor, který chcete nahrát. Nahrávání souboru zahájíte tlačítkem Nahrát soubor.

Maximální velikost souboru PDF je omezena na 100 MB.

Soubor : 

Nahrát soubor
Zavřít

Pomocí tohoto dialogu můžete stáhnout PDF soubor přiřazený tomuto záznamu. Pro stažení souboru klikněte níže na název tohoto souboru a bude Vám nabídnuta možnost soubor uložit.

Věnujte prosím pozornost také velikosti PDF souboru. Velké soubory se mohou stahovat delší dobu, pokud máte pomalé internetové připojení.

Název souboru :
Velikost souboru :
Zavřít
Publikační činnost


preloading...   Probíhá načítání, čekejte prosím...
publicationId :
tempRecordId :
actionDispatchIndex :
navigationBranch :
pageMode :
tabSelected :
isRivValid :
Typ záznamu * : článek v odborném periodiku (J)
Domácí pracoviště * : Katedra technické a pracovní výchovy (45070)
Název * : Vliv elektromagnetického záření na lidský organismus
Citace : Rudolf, L. Vliv elektromagnetického záření na lidský organismus. Trendy ve vzdělávání. 2021, č. 1, s. 45-52. ISSN 1805-8949.
Podnázev :
Rok * : 2021
Obor * : Pedagogika a školství
Kód ISSN * : 1805-8949
Oficiální název periodika * : Trendy ve vzdělávání
Stát vydavatele periodika * : Česká republika
Svazek periodika * : neuveden
Číslo periodika v rámci svazku * : 1
Číslo článku :
Ročník :
Počet stran článku * : 8
Strana od * : 45
Strana do * : 52
Kód UT WoS :
EID :
Poddruh recenzovaného článku : Článek v českém neimpaktovaném recenzovaném časopise (Jrec/Jost)
Klíčová slova anglicky * :
radiation, wireless communication, electromagnetic field, biological effects, mobile operators.
Popis v původním jazyce * :
Článek si klade za cíl seznámit veřejnost se základními otázkami účinků elektromagnetického pole na člověka a případných zdravotních rizik. Od začátku 20. století se používá mnoho elektrotechnických a elektronických zařízení, které od základů změnili životní styl. V posledních dvaceti letech došlo navíc k enormnímu nárůstu využívání bezdrátové komunikace jako nikdy v historii od zavedení rozhlasového vysílání v roce 1923 a televizního vysílání v roce 1953, kde na území Československa bylo několik vysílačů s vyšším výkonem 10 až 1000 kW, umístěných většinou mimo velká města. V současnosti používáme vysílače s výkony 10 W až 70 W, v počtu kolem desetitisíc a další vysílače s nízkými výkony od 0,1 W do 1 W, které jsou skoro v každé domácnosti. Většina těchto zdrojů záření je stále zapnutá a působí nepřetržitě 24 hodin na lidí v okolí. Jsme si vědomi, v jakém prostředí žijeme, když toto záření není vidět ani slyšet. Jaké jsou jeho účinky na lidský organizmus? Člověk je vystavený přirozeným zdrojům elektromagnetického pole (elektromagnetické pole země, kosmické záření, elektrostatické výboje v atmosféře, sluneční vítr a různé jiné) během celého svého života. S vědecko-technickým rozvojem přibyly umělé zdroje elektromagnetického záření, jako například rozhlasové a televizní vysílače, ale také základní stanice mobilních operátorů, mobilní a bezdrátová komunikace, detekční zařízení na letištích, nebo bezpečnostní systémy v obchodech. Umělé zdroje elektromagnetického pole mohou vyvolávat tepelné účinky na živé organismy a také biologické. Součástí příspěvku je průzkumné šetření k dané problematice.
Popis v anglickém jazyce * :
The article aims to acquaint the public with the basic issues of the effects of the electromagnetic field on humans and their potential health risks. Since the beginning of the 20th century, many electrical and electronic devices have been used that have fundamentally changed their lifestyle. In addition, there has been an enormous increase in the use of wireless communication in the last twenty years than ever before - since the introduction of radio broadcasting in 1923 and television broadcasting in 1953, where there were several transmitters with a higher output of 10 to 1000 kW in Czechoslovakia, mostly located outside large cities. We currently use transmitters with outputs of 10 W to 70 W, in the number of about tens of thousands, and other transmitters with low outputs from 0.1 W to 1 W, which are in almost every household. Most of these radiation sources are still on and affect people around for 24 hours a day. Are we aware of what environment we live in when this radiation cannot be seen or heard? What are its effects on the human body? Man is exposed to natural sources of electromagnetic fields (the earth's electromagnetic field, cosmic rays, electrostatic discharges in the atmosphere, the solar wind and various others) throughout his life. With the scientific and technical development, artificial sources of electromagnetic radiation have been added, such as radio and television transmitters, but also base stations for mobile operators, mobile and wireless communication, detection devices at airports, or security systems in shops. Artificial sources of electromagnetic fields can cause thermal and non-thermal biological effects on living organisms. Part of the paper is an exploratory survey on the issue. Survey aimed at that issue is part of the contribution.
Typ zdroje financování výsledku * : Institucionální podpora na rozvoj výzkumné organizace
Seznam projektů :
ID Projektu Název projektu
Seznam ohlasů : 
Ohlas
R01: RIV/61988987:17450/21:A2202AWF

© 2019 Centre for Information Technology

  • Technická podpora :
  • Mgr. Olga Blahutová (phone: +420 597 091 129, phone flap for UO: 1129)
  • Ing. Lucie Svitaneková (phone: +420 597 091 108, phone flap for UO: 1108)
Complementary Content
  • ${title}${badge}
${loading}