OU Portal
  • Log In
  • Welcome
  • Applicants
Z6_60GI02O0O8IDC0QEJUJ26TJDI4
{}

Pomocí tohoto dialogu můžete vyhledat domácí autory, čili autory, kteří jsou vedeni v personálních systémech Ostravské univerzity.

Do našeptávače níže napište hledaný text a tento text bude vyhledán ve jméně nebo příjmení autora. Autoři, kteří budou hledanému textu odpovídat, Vám budou nabídnuti v seznamu. Pomocí myši nebo šipek na klávesnici vyberte požadovaného autora.

Našeptávač : 
Přidat autora k záznamu Zavřít

Pomocí tohoto dialogu můžete k záznamu přidat cizího autora, čili autora, který nemá žádný pracovní ani studijní vztah k Ostravské univerzitě. Takto přidaný autor bude do RIV vykázán jako nedomácí.

Pro přidání autora vepište jeho jméno a příjmení do určených položek.

Jméno :
Příjmení :
Přidat k záznamu Zavřít
Zavřít

Pomocí tohoto dialogu můžete k záznamu nahrát soubor PDF. Tento soubor musí obsahovat text tohoto záznamu (text článku, knihy, atd.). Tento soubor je důležitý pro RIV, protože může být použit jako důkaz existence tohoto záznamu.

Pro nahrání souboru klikněte na tlačítko Browse a vyberte soubor, který chcete nahrát. Nahrávání souboru zahájíte tlačítkem Nahrát soubor.

Maximální velikost souboru PDF je omezena na 100 MB.

Soubor : 

Nahrát soubor
Zavřít

Pomocí tohoto dialogu můžete stáhnout PDF soubor přiřazený tomuto záznamu. Pro stažení souboru klikněte níže na název tohoto souboru a bude Vám nabídnuta možnost soubor uložit.

Věnujte prosím pozornost také velikosti PDF souboru. Velké soubory se mohou stahovat delší dobu, pokud máte pomalé internetové připojení.

Název souboru :
Velikost souboru :
Zavřít
Publikační činnost


preloading...   Probíhá načítání, čekejte prosím...
publicationId :
tempRecordId :
actionDispatchIndex :
navigationBranch :
pageMode :
tabSelected :
isRivValid :
Typ záznamu * : odborná kniha (B)
Domácí pracoviště * : Katedra sociální práce (20200)
Název * : Děti v bytové nouzi aneb O dopadech nestability bydlení
Citace : Kalenda, S., Glumbíková, K. a Gojová, A. Děti v bytové nouzi aneb O dopadech nestability bydlení. Ostrava: Ostravská univerzita, 2021. 159 s. ISBN 978-80-7599-219-2.
Podnázev :
Rok * : 2021
Obor * : Pedagogika a školství
Forma vydání * : Elektronická verze
Kód ISBN * : 978-80-7599-219-2
Označení vydání
(číslo vydání) :
Místo vydání * : Ostrava
Vydáno : v ČR
Název edice a číslo svazku * : Neuveden
Počet stran * : 159
Počet výtisků knihy * :
Název nakladatele * : Ostravská univerzita
EID :
Klíčová slova anglicky * :
children; homelessness; social adjustment
Popis v původním jazyce * :
Předložená odborná kniha se zabývá z pohledu vědního oboru sociální práce problematikou dětí žijících v bytové nouzi. Prezentuje výsledky autorského výzkumu realizovaného v letech 2018–2020. V kontextu situace ohrožených dětí žijících v nestabilních formách bydlení se autorky zaměřily na zkoumání jejich sociální adjustace. Tato je formována v rámci každodenních interakcí dětí s prostředím a stává se tak základem jejich budoucího bezproblémového fungování a adaptability. Za využití kvalitativní a kvantitativní výzkumné strategie se zaměřily na děti ve věkové kohortě 8–15 let, kdy předpokládaly, že interakce dětí v bytové nouzi s jejich prostředím se stává zdrojem společenských nerovností. Cílem sociální práce je podle autorek pomoci tyto nerovnosti vyrovnávat, a udržovat tak sociální rovnováhu a stabilitu systému. Za využití individuálních a skupinových rozhovorů nebo interview v ohniskových skupinách bylo hovořeno celkem s 54 odborníky a s 19 dětmi, jejich rodiči a klíčovými pracovníky. Získané poznatky byly využity při tvorbě českého nástroj na měření sociální adjustace (SAQ-CZ). V rámci kvantitativní části výzkumu autorky sestavený měřící nástroj validizovaly. Následně jeho prostřednictvím sesbíraly data od dětí ve věkové kohortě 8–15 let žijících v nestabilních (N = 112) a ve stabilních (N =120) formách bydlení, která komparovaly. Z výsledků výzkumu vyplynulo, že děti žijící v nestabilních formách bydlení vykazují odlišnosti především v oblasti agresivity, resp. afektivity, tzn., její hodnoty jsou v porovnání s dětmi ve stabilních formách bydlení vyšší. Jak by se dalo předpokládat, tyto rozdíly se projevují výrazněji u chlapců než u dívek. Naproti tomu méně očekávaným zjištěním bylo, že děti žijící s rodiči v nestabilním bydlení vykazují, v porovnání s dětmi žijícími v bydlení stabilním, nižší míru úzkosti. Rovněž v oblasti sociability vykazují děti žijící v nestabilních formách bydlení vyšší hodnoty, než děti žijící ve stabilních domácnostech.
Popis v anglickém jazyce * :
The submitted book treats the issue of children in housing need and in unstable housing conditions. It presents the author's research results from 2018–2020. The authors focused on social adjustment of children in a specific milieu of unstable housing. Adjustment is shaped by children's everyday interaction with their milieu; it is a basis of their problem-free functioning in society and adaptability. Using both qualitative and quantitative research strategies, the authors focused on social adjustment of children aged 8–15, assuming that children in housing need interact with their environment in a way that leads to social inequalities. The aim of social work is to redress these inequalities and to maintain both social balance and system stability. By means of individual and focus group interviews, the authors interviewed 54 professionals and 19 children with their parents and key workers. The findings were used to set up the Czech social adjustment measuring tool (SAQ-CZ). In the quantitative part of the research, the authors validated the constructed measuring tool. Afterwards, they used it in order to collect data from children aged 8–15 years who lived in unstable (N = 112) as well as stable (N = 120) forms of housing and to compare them. The results showed that children in unstable housing evince higher readings in terms of aggression, or affectivity. The differences are more obvious in boys than in girls. However, contrary to expectations, children in unstable housing are less anxious than those in stable housing. Unlike children in stable housing, children in unstable housing showed higher values in terms of sociability.
Typ zdroje financování výsledku * :
Seznam projektů :
ID Projektu Název projektu
Seznam ohlasů : 
Ohlas
R01: RIV/61988987:17200/21:A2202A8P

© 2019 Centre for Information Technology

  • Technická podpora :
  • Mgr. Olga Blahutová (phone: +420 597 091 129, phone flap for UO: 1129)
  • Ing. Lucie Svitaneková (phone: +420 597 091 108, phone flap for UO: 1108)
Complementary Content
  • ${title}${badge}
${loading}