OU Portal
  • Log In
  • Welcome
  • Applicants
Z6_60GI02O0O8IDC0QEJUJ26TJDI4
{}

Pomocí tohoto dialogu můžete vyhledat domácí autory, čili autory, kteří jsou vedeni v personálních systémech Ostravské univerzity.

Do našeptávače níže napište hledaný text a tento text bude vyhledán ve jméně nebo příjmení autora. Autoři, kteří budou hledanému textu odpovídat, Vám budou nabídnuti v seznamu. Pomocí myši nebo šipek na klávesnici vyberte požadovaného autora.

Našeptávač : 
Přidat autora k záznamu Zavřít

Pomocí tohoto dialogu můžete k záznamu přidat cizího autora, čili autora, který nemá žádný pracovní ani studijní vztah k Ostravské univerzitě. Takto přidaný autor bude do RIV vykázán jako nedomácí.

Pro přidání autora vepište jeho jméno a příjmení do určených položek.

Jméno :
Příjmení :
Přidat k záznamu Zavřít
Zavřít
Publikační činnost


preloading...   Probíhá načítání, čekejte prosím...
publicationId :
tempRecordId :
actionDispatchIndex :
navigationBranch :
pageMode :
tabSelected :
isRivValid :
Typ záznamu * : prezentace (kongresy, sympózia, konference, workshopy)
Domácí pracoviště * : Klinika rehabilitace a tělovýchovného lékařství (11660)
Název * : Porovnání EMG aktivity vybraných svalů horní končetiny při používání klasické a vertikální myši
Citace : Machová, B., Honzíková, L. a Wrona, J. Porovnání EMG aktivity vybraných svalů horní končetiny při používání klasické a vertikální myši. In: Tělovýchovné lékařství - Pohybová aktivita a sport jsou srdeční záležitost. . 2020.
Podnázev :
Rok : 2020
Obor : Ostatní lékařské obory
Místo konání :
Stát konání akce : Česká republika
Název akce : Tělovýchovné lékařství - Pohybová aktivita a sport jsou srdeční záležitost.
Datum od :
Datum do :
Druh prezentace : Plakátová zpráva
Instituce :
Klíčová slova anglicky :
Popis v původním jazyce :
Při práci s počítačem se neobejdeme bez počítačové myši a klávesnice. První myš byla navržena 1963 Douglasem Engelbartem. I přes různé úpravy a vývoj klasických myší se stále potýkáme s myoskeletárním poraněním při dlouhodobém používání myši. Na současném trhu se objevují ergonomicky upravené myši (tzv. vertikální), které mají za cíl tato poranění redukovat. Rozdíl mezi klasickou a vertikální myší je v úchopu samotné myši, což má za následek odlišné postavení předloktí a zápěstí. Studie zabývající se touto problematikoou poukazují na to, že u vertikálních myší dochází k menšímu přetěžování extenzorů zápěstí a prstů, a tím pádem k menšímu riziku vzniku myoskeletárních poranění. Pokud chceme tuto problematiku řešit cílenou fyzioterapií je potřeba znát nejen aktivované svaly při používání jednotlivých typů myši, ale také to, jak se odlišný úchop myši projeví v dalších segmentech horní poloviny těla. Cílem práce je návrh metodiky pro hodnocení svalové aktivity vybraných svalů horní končetiny při použití vertikální a klasické myši. K hodnocení akčních potenciálu vybraných svalů byl využit přístroj Telemyo 2 400 T G2 Noraxon, 2003). Hodnotila se aktivita svalů při charakteristických činnostech (posun kurzorem, klik, rolování). Pro zajištění jednotnosti činností pro všechny probandy byl zpracován soubor, který dané úkony definoval. Tato studie poukazujje na možnost hodnocení zatížení svalů horní končetiny při různém úchopu počítačové myši a její aplikovatelnost do oblasti fyzioterapie. Na základě naměřených dat z povrchové elektromyografie budeme moci vyvodit, zda dochází ke změně svalové aktivity při práci s odlišnými typy počítačových myší. Na základě změn lze navrhnout cílenou fyzioterapii, která odlehčí přetěžovaným svalům a eliminuje vznik chronických onemocnění z toho vyplývajících.
Popis v anglickém jazyce :
Typ zdroje financování výsledku : Specifický výzkum
Seznam projektů :
ID Projektu Název projektu
Seznam ohlasů : 
Ohlas
R01:

© 2019 Centre for Information Technology

  • Technická podpora :
  • Mgr. Olga Blahutová (phone: +420 597 091 129, phone flap for UO: 1129)
  • Ing. Lucie Svitaneková (phone: +420 597 091 108, phone flap for UO: 1108)
Complementary Content
  • ${title}${badge}
${loading}