OU Portal
  • Log In
  • Welcome
  • Applicants
Z6_60GI02O0O8IDC0QEJUJ26TJDI4
{}

Pomocí tohoto dialogu můžete vyhledat domácí autory, čili autory, kteří jsou vedeni v personálních systémech Ostravské univerzity.

Do našeptávače níže napište hledaný text a tento text bude vyhledán ve jméně nebo příjmení autora. Autoři, kteří budou hledanému textu odpovídat, Vám budou nabídnuti v seznamu. Pomocí myši nebo šipek na klávesnici vyberte požadovaného autora.

Našeptávač : 
Přidat autora k záznamu Zavřít

Pomocí tohoto dialogu můžete k záznamu přidat cizího autora, čili autora, který nemá žádný pracovní ani studijní vztah k Ostravské univerzitě. Takto přidaný autor bude do RIV vykázán jako nedomácí.

Pro přidání autora vepište jeho jméno a příjmení do určených položek.

Jméno :
Příjmení :
Přidat k záznamu Zavřít
Zavřít
Publikační činnost


preloading...   Probíhá načítání, čekejte prosím...
publicationId :
tempRecordId :
actionDispatchIndex :
navigationBranch :
pageMode :
tabSelected :
isRivValid :
Typ záznamu * : prezentace (kongresy, sympózia, konference, workshopy)
Domácí pracoviště * : Katedra biologie a ekologie (31700)
Název * : Vlk a rewilding ve střední Evropě: surfování na vlně alel i emocí
Citace : Hulva, P., Antal, V., Báčová, A., Janíková, K., Jindřichová, M., Kutal, M., Ladányiová, M., Valentová, K., Veselovská, L., Vorel, A. a Černá Bolfíková, B. Vlk a rewilding ve střední Evropě: surfování na vlně alel i emocí. In: Zoologické dny. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci. 2020.
Podnázev :
Rok : 2020
Obor : Zoologie
Místo konání : Olomouc
Stát konání akce : Česká republika
Název akce : Zoologické dny
Datum od :
Datum do :
Druh prezentace : Přednáška
Instituce : Univerzita Palackého v Olomouci
Klíčová slova anglicky :
Popis v původním jazyce :
V Antropocénu se hromadí řada environmentálních problémů, přičemž jedním z důležitých faktorů je ztráta megafaun. Jednou z příčin patologií ekologických sítí je i ztráta zpětnovazebných mechanismů, zajišťovaných predátory. Důsledkem jejich absence je jev, označovaný jako trophic downgrading, tedy kaskádovitý vliv na mnoho procesů od struktury fauny a flóry, přes cyklus prvků v biosféře po epidemiologii nemocí. V naší krajině jsou zejména nápadné jevy mesoherbivore a mesocarnivore release, s dramatickými důsledky typu kolapsů společenstev. Regenerace funkčnosti ekologických sítí není možná bez alespoň částečného návratu megafaun, což je jedna z komponent konceptu rewilding. Návrat vlka jako klíčového druhu temperátního biomu představuje šanci na nápravu některých jednostranností v managementu společenstev. To však vyžaduje změnu paradigmatu, která je z objektivního hlediska žádoucí, ale naráží na intersubjektivní limity. Předpokladem pozitivního vývoje je podrobná znalost procesů, kterým v expandujících populacích vlka dochází. Monitoring a výzkum mikroevoluce tohoto druhu ve střední Evropě probíhá ve spolupráci s orgány ochrany přírody v ČR i SR i ve spolupráci s laboratořemi i mezinárodními konsorcii zaměřenými na genetiku a genomiku vlka. Studie probíhají na úrovni populační genetiky i genomiky i integrativních disciplín jako je krajinná genetika, molekulární, prostorová a trofická ekologie, parazitologie aj. Expandující populace mají určitá specifika, např. mohou generovat evoluční novinky procesem nazvaným allele surfing, který jsme u středoevropské nížinné populace prokázali. Dále také pokračují kontakty a hybridizace dříve izolovaných populací. Nárůst populace umožňuje i studium příčin mortality, hromadí se i forenzní případy spojené s pytláctvím, pašováním trofejí nebo držením zvířat v zajetí. Přesná empirická data pak tvoří základ pro připravované programy péče, umožňují tlumit konfliktní potenciál druhu a čelit dezinformacím.
Popis v anglickém jazyce :
Typ zdroje financování výsledku :
Seznam projektů :
ID Projektu Název projektu
Seznam ohlasů : 
Ohlas
R01:

© 2019 Centre for Information Technology

  • Technická podpora :
  • Mgr. Olga Blahutová (phone: +420 597 091 129, phone flap for UO: 1129)
  • Ing. Lucie Svitaneková (phone: +420 597 091 108, phone flap for UO: 1108)
Complementary Content
  • ${title}${badge}
${loading}