OU Portal
Log In
Welcome
Applicants
Z6_60GI02O0O8IDC0QEJUJ26TJDI4
Error:
Javascript is disabled in this browser. This page requires Javascript. Modify your browser's settings to allow Javascript to execute. See your browser's documentation for specific instructions.
{}
Zavřít
Publikační činnost
Probíhá načítání, čekejte prosím...
publicationId :
tempRecordId :
actionDispatchIndex :
navigationBranch :
pageMode :
tabSelected :
isRivValid :
Typ záznamu:
stať ve sborníku (D)
Domácí pracoviště:
Katedra sociální geografie a regionálního rozvoje (31800)
Název:
Regionální rozdíly v dárcovství firem na území Česka.
Citace
Halada, M. Regionální rozdíly v dárcovství firem na území Česka..
In:
Regionální rozdíly v dárcovství firem na území Česka: XXIII. mezinárodní kolokvium o regionálních vědách 2020 Brno.
Brno: Masarykova univerzita, 2020. s. 448-453. ISBN 978-80-210-9610-3.
Podnázev
Rok vydání:
2020
Obor:
Sociologie, demografie
Počet stran:
5
Strana od:
448
Strana do:
453
Forma vydání:
Elektronická verze
Kód ISBN:
978-80-210-9610-3
Kód ISSN:
Název sborníku:
XXIII. mezinárodní kolokvium o regionálních vědách.
Sborník:
Mezinárodní
Název nakladatele:
Masarykova univerzita
Místo vydání:
Brno
Stát vydání:
Sborník vydaný v ČR
Název konference:
Regionální rozdíly v dárcovství firem na území Česka
Místo konání konference:
Brno
Datum zahájení konference:
Typ akce podle státní
příslušnosti účastníků akce:
Evropská akce
Kód UT WoS:
EID:
Klíčová slova anglicky:
corporate giving program, corporate social responsibility, CSR, philanthropy, regional disparities, donations, charity
Popis v původním jazyce:
Článek má za cíl prozkoumat úroveň dárcovství z řad právnických osob (PO) rozdělených podle krajů a územních pracovišť Finančních úřadů v časové řadě 2002–2016. Metodicky je postupováno tak, že se počítají poměry mezi proměnnými – dárci, počty právnických osob v jednotlivých krajích a územních pracovištích finančních úřadů a poté jsou vytvořené indexy promítnuty do grafů a kartogramu. Nejlepších výsledků v poměru dárců dosahují kraje Zlínský, Pardubický, Moravskoslezský, nejhorších Hlavní město Praha a Karlovarský kraj. Co se týče srovnání územních pracovišť, nejlépe si vedly východomoravské a východočeské regiony, naopak slabší se ukazují regiony v jihozápadní části Česka a jižní části Moravy. Slabší jsou také velká centra (Praha, Brno, Ostrava) ve srovnání s jejich suburbánní zónou, což může být zapříčiněno snahou přemísťovat do center subjekty, které se snaží z různých důvodů uniknout z dosahu finančních kontrol. Tento fenomén se naopak příliš neprojevuje u menších regionálních center. Výzkum potvrzuje, že počet dárců (resp. poměr dárců) v regionech zůstává v čase stabilní, ale reagující na externality (povodně 2002, ekonomická krize 2008).
Popis v anglickém jazyce:
The aim of this paper is to examine regional and industrial differentiation in the rate of corporate giving in the period 2002-2016. The methodology consists of calculating the ratios between the variables – donors, the number of legal entities in regions and territorial branches of tax offices. The highest donor ratios were found in the Zlín, Pardubice, and Moravian-Silesian Region, the lowest in the capital city of Prague and the Karlovy Vary Region. At microregional level the highest donor ratios were found in the eastern parts of Bohemia and Moravia, while south-western Bohemian regions and southern Moravian regions showed lower numbers. Major cities (Praha, Brno, Ostrava) scored lower than their suburban areas, which may be due to the tendency of some entities to move to the centres in an effort to escape the reach of the tax inspections. This phenomenon, on the other hand, is not so evident in smaller regional centres. This paper confirms that the number of donors (or donor ratio) in the regions remains stable over time, but it is responsive to the external shocks (floods 2002, economic crisis 2008).
Seznam ohlasů
Ohlas
R01:
Complementary Content
Deferred Modules
${title}
${badge}
${loading}
Deferred Modules