OU Portal
  • Log In
  • Welcome
  • Applicants
Z6_60GI02O0O8IDC0QEJUJ26TJDI4
{}

Pomocí tohoto dialogu můžete vyhledat domácí autory, čili autory, kteří jsou vedeni v personálních systémech Ostravské univerzity.

Do našeptávače níže napište hledaný text a tento text bude vyhledán ve jméně nebo příjmení autora. Autoři, kteří budou hledanému textu odpovídat, Vám budou nabídnuti v seznamu. Pomocí myši nebo šipek na klávesnici vyberte požadovaného autora.

Našeptávač : 
Přidat autora k záznamu Zavřít

Pomocí tohoto dialogu můžete k záznamu přidat cizího autora, čili autora, který nemá žádný pracovní ani studijní vztah k Ostravské univerzitě. Takto přidaný autor bude do RIV vykázán jako nedomácí.

Pro přidání autora vepište jeho jméno a příjmení do určených položek.

Jméno :
Příjmení :
Přidat k záznamu Zavřít
Zavřít
Publikační činnost


preloading...   Probíhá načítání, čekejte prosím...
publicationId :
tempRecordId :
actionDispatchIndex :
navigationBranch :
pageMode :
tabSelected :
isRivValid :
Typ záznamu * : ediční a redakční práce
Domácí pracoviště * : Katedra slavistiky - Oddělení polonistiky (25230)
Název * : Area Slavica 3
Citace : Bogoczová, I. Area Slavica 3: Jazyk na hranici - hranice v jazyku. 2020.
Podnázev :
Jazyk na hranici - hranice v jazyku
Rok : 2020
Obor : Jazykověda
Kód ISBN : 978-80-7599-180-5
Autor díla : kolektiv
Místo konání : Ostrava
Stát konání akce : Česká republika
Název nakladatele : Ostravská univerzita
Počet stran : 252
Klíčová slova anglicky :
langue, dialect, Polish, Czech, Kashubian, Belarusian, Ruthenian, Silesian, Bulgarian (languages, dialects), borderland, linguistic cartography, language interference, mother tongue, foreign language
Popis v původním jazyce :
Publikace katedry slavistiky FF OU je – jak napovídá název – třetí jazykovědnou prací otištěnou v řadě Area Slavica. Obsahuje příspěvky v polštině a češtině, v nichž se prezentuje hlavně západoslovanský jazykový prostor. Hranicemi jsou míněna místa na jazykové mapě, kde se stýkají rozlohy jednotlivých jazykových systémů (polštiny, češtiny, rusínštiny, kašubštiny, běloruštiny, popř. bulharštiny), ale také textová rozhraní v reálné jazykové komunikaci mezi uživateli těchto jazyků. V popisu se objevuje hledisko synchronní i diachronní. Publikace je společným dílem celkem 21 autorů, téměř výhradně jazykovědců, kteří k jednotlivým dílčím problémům zaujali vlastní vyhraněný postoj. Jejich přičiněním vzniklo celkem 17 kapitol – samostatných jazykovědných studií. Z předkládané publikace plyne, že i hranice v jazykovém významu jsou relativní, propustné a mění se v čase i prostoru. Na jedné straně přerušují kontinuum a někomu v něčem brání, na druhé straně nečiní tak vždy důsledně, navíc zaručují určitou jistotu a bezpečí.
Popis v anglickém jazyce :
The current publication from the Department of Slavonic Studies at the Faculty of Arts, the University of Ostrava, is the third in the Area Slavica series, and this time mainly concerns Polish and Czech – the systems of these languages, their area, and mutual contacts. It presents the synchronic and diachronic view of Polish Bohemists and Czech Polonists and other experts (Slavists) on questions relating to the theme Borders between languages – borders within a language. The mono-graph is the result of the collaboration between a group of 21 authors, almost exclusively linguists, and includes a total of 17 partial studies. It is a well-known fact that borders appear not only on the political map or in the field, but are also encountered in our minds, within our own linguistic and communicative competence. Therefore, they do not have to be physical barriers or other material obstacles, but they can be abstract and their crossing can occur directly in statements, in text. On the one hand, they break the continuum and create limits to where we can go and what we can do. On the other hand, they do not do so consistently, and they also guarantee a relative certainty and security.
Typ zdroje financování výsledku :
Seznam projektů :
ID Projektu Název projektu
Seznam ohlasů : 
Ohlas
R01:

© 2019 Centre for Information Technology

  • Technická podpora :
  • Mgr. Olga Blahutová (phone: +420 597 091 129, phone flap for UO: 1129)
Complementary Content
  • ${title}${badge}
${loading}