OU Portal
  • Log In
  • Welcome
  • Applicants
Z6_60GI02O0O8IDC0QEJUJ26TJDI4
{}

Pomocí tohoto dialogu můžete vyhledat domácí autory, čili autory, kteří jsou vedeni v personálních systémech Ostravské univerzity.

Do našeptávače níže napište hledaný text a tento text bude vyhledán ve jméně nebo příjmení autora. Autoři, kteří budou hledanému textu odpovídat, Vám budou nabídnuti v seznamu. Pomocí myši nebo šipek na klávesnici vyberte požadovaného autora.

Našeptávač : 
Přidat autora k záznamu Zavřít

Pomocí tohoto dialogu můžete k záznamu přidat cizího autora, čili autora, který nemá žádný pracovní ani studijní vztah k Ostravské univerzitě. Takto přidaný autor bude do RIV vykázán jako nedomácí.

Pro přidání autora vepište jeho jméno a příjmení do určených položek.

Jméno :
Příjmení :
Přidat k záznamu Zavřít
Zavřít

Pomocí tohoto dialogu můžete k záznamu nahrát soubor PDF. Tento soubor musí obsahovat text tohoto záznamu (text článku, knihy, atd.). Tento soubor je důležitý pro RIV, protože může být použit jako důkaz existence tohoto záznamu.

Pro nahrání souboru klikněte na tlačítko Browse a vyberte soubor, který chcete nahrát. Nahrávání souboru zahájíte tlačítkem Nahrát soubor.

Maximální velikost souboru PDF je omezena na 100 MB.

Soubor : 

Nahrát soubor
Zavřít

Pomocí tohoto dialogu můžete stáhnout PDF soubor přiřazený tomuto záznamu. Pro stažení souboru klikněte níže na název tohoto souboru a bude Vám nabídnuta možnost soubor uložit.

Věnujte prosím pozornost také velikosti PDF souboru. Velké soubory se mohou stahovat delší dobu, pokud máte pomalé internetové připojení.

Název souboru :
Velikost souboru :
Zavřít
Publikační činnost


preloading...   Probíhá načítání, čekejte prosím...
publicationId :
tempRecordId :
actionDispatchIndex :
navigationBranch :
pageMode :
tabSelected :
isRivValid :
Typ záznamu * : článek v odborném periodiku (J)
Domácí pracoviště * : Katedra českého jazyka (25300)
Název * : Stará čeština v historické beletrii: reflexe jazykového konstruktu
Citace : David, J., Davidová Glogarová, J. a Klemensová, T. Stará čeština v historické beletrii: reflexe jazykového konstruktu. Slovo a slovesnost. 2020, 81(2), s. 111-125. ISSN 0037-7031.
Podnázev :
Rok * : 2020
Obor * : Jazykověda
Kód ISSN * : 0037-7031
Oficiální název periodika * : Slovo a slovesnost
Stát vydavatele periodika * : Česká republika
Svazek periodika * : 81
Číslo periodika v rámci svazku * : 2
Číslo článku :
Ročník :
Počet stran článku * : 15
Strana od * : 111
Strana do * : 125
Kód UT WoS : 000537625900002
EID : 2-s2.0-85086225124
Poddruh recenzovaného článku : Článek v impaktovaném časopise (Jimp)
Klíčová slova anglicky * :
Old Czech language, language construct, fictional language, planned language, historicalfiction, reflection of literary language
Popis v původním jazyce * :
Cílem studie je reflexe konstruování a používání staré češtiny v české literární vědě, jazykovědě a v historické beletrii. Používání staré češtiny - jako (re-)konstruovaného jazyka - v historické beletrii, především v promluvách postav je považováno za jeden ze základních prvků, který vytváří reálnost postav a evokuje danou historickou etapu. Analýza vědeckých textů a také beletrie ukázala, že výskyt staré češtiny v přímé řeči není předmětem zájmu. Z pohledu literární vědy jsou významnější prezentace idejí a problémů dané epochy než používání jazyka. Lingvistické texty, pokud se tématem vůbec zabývají, se zaměřují především na historické lexikum. Překvapivě malý zájem lingvistů odráží fakt, že autoři historické beletrie nepoužívají starou češtinu a nezaměřují se na ni. Pokud byl konstrukt používán, nebylo to systematicky v celém textu - nejčastěji to bylo v rámci hry autora se čtenáři (např. imitace editorské práce se "středověkým" rukopisem).
Popis v anglickém jazyce * :
The goal of this study is to reflect upon the construction and use of the Old Czech language in Czech literary criticism, linguistics, and historical fiction. The usage of Old Czech – as a (re-)constructed language – in historical fiction, mostly in characters’ speech, is regarded as one of the elements that make fictional characters realistic and evoke the given historical period. Analyses of scholarly texts as well as of fiction have shown that the appearance of Old Czech in characters’ speech is not at the centre of the authors’ interest. From the literary criticism perspective, the ideas presented in the fiction and the problems of the given historical period are more important than historical language usage. The linguistics texts, if the linguistic aspects of historical fiction are in their scope, are concentrated predominantly on historical vocabulary usage. Linguists’ surprisingly marginal attention to this topic reflects the fact that authors of historical fiction did not use the Old Czech language construct and were not focused on it. If the construct was used, this was not done systematically over the whole text – it was frequently merely one aspect of a game played by the author with the readers (e.g. the imitation of an editor’s work with a “mediaeval” manuscript).
Typ zdroje financování výsledku * : Institucionální podpora na rozvoj výzkumné organizace
Seznam projektů :
ID Projektu Název projektu
Seznam ohlasů : 
Ohlas
R01:

© 2019 Centre for Information Technology

  • Technická podpora :
  • Mgr. Olga Blahutová (phone: +420 597 091 129, phone flap for UO: 1129)
Complementary Content
  • ${title}${badge}
${loading}