OU Portal
Log In
Welcome
Applicants
Z6_60GI02O0O8IDC0QEJUJ26TJDI4
Error:
Javascript is disabled in this browser. This page requires Javascript. Modify your browser's settings to allow Javascript to execute. See your browser's documentation for specific instructions.
{}
Zavřít
Publikační činnost
Probíhá načítání, čekejte prosím...
publicationId :
tempRecordId :
actionDispatchIndex :
navigationBranch :
pageMode :
tabSelected :
isRivValid :
Typ záznamu:
stať ve sborníku (D)
Domácí pracoviště:
Katedra české literatury a literární vědy (25350)
Název:
Reflexe migrace mezi lety 1945-2015 v současné české literatuře
Citace
Střelec, K. Reflexe migrace mezi lety 1945-2015 v současné české literatuře.
In:
Migracije v slovanskem prostoru v 20. in 21. stoletju 2019-11-14 Maribor.
Ljubljana: Študentska sekcija Zveze družstev Slavistično družstvo Slovenije, 2019. s. 117-125. ISBN 978-961-6715-30-0.
Podnázev
Rok vydání:
2019
Obor:
Počet stran:
9
Strana od:
117
Strana do:
125
Forma vydání:
Tištená verze
Kód ISBN:
978-961-6715-30-0
Kód ISSN:
Název sborníku:
Migracije v slovanskem prostoru v 20. in 21. stoletju
Sborník:
Mezinárodní
Název nakladatele:
Študentska sekcija Zveze družstev Slavistično družstvo Slovenije
Místo vydání:
Ljubljana
Stát vydání:
Sborník vydaný v zahraničí
Název konference:
Místo konání konference:
Maribor
Datum zahájení konference:
Typ akce podle státní
příslušnosti účastníků akce:
Evropská akce
Kód UT WoS:
EID:
Klíčová slova anglicky:
Migration, contemporary literature
Popis v původním jazyce:
Současné území České republiky, i přes svou polohu v samém středu Evropy, je považováno za národnostně a kulturně značně homogenní. Přesto v české společnosti a rovněž v umění téma migrace výrazně rezonuje – platí to i o nejnovější literární tvorbě. Náš příspěvek vymezujeme dvěma letopočty: rokem 1945, koncem druhé světové války, který dal vzniknout největší nucené masové emigraci z území českých zemí; a rokem 2015, během nějž došlo k –v moderních evropských dějinách bezprecedentní – migrační krizi. Sledujeme tendence současného literárního ztvárnění procesů emigrace a imigrace v daném období; soustředíme se na obnovený zájem autorů o poválečný odsun třímilionového německého obyvatelstva, dále na reflexi příchodu nových menšin (vietnamské, ukrajinské) po pádu komunismu i na téma současné imigrace do Evropy. V neposlední řadě příspěvek usiluje o popsání a charakterizaci způsobů, jakým se literatura podílí na vytváření, udržování či naopak vymazávání národní kolektivní paměti ve vztahu k menšinám a migraci.
Popis v anglickém jazyce:
The current territory of the Czech Republic, despite its location in the very center of Europe, is considered to be nationally and culturally strongly homogeneous. In spite of the before mentioned, the topic of migration is very common in Czech society as well as in art, including the latest literary works. The following paper is defined by two years: by 1945, standing for the end of the World War II which provoked the largest forced mass emigration from the territory of the Czech lands, and by the year 2015, when unprecedented migration crisis in modern Europe history occured. The tendencies of contemporary literary representation of the processes of emigration and immigration in the given period are observed, particular attention is paid to the restored interest in the post-war expulsion of the three million German people, the reflection of the arrival of new minorities (Vietnamese, Ukrainian) after the collapse of Communism and the topic of contemporary immigration to Europe are also taken into account. Last but not least, the given contribution seeks to describe and characterize the ways in which literature contributes to the creation, maintenance or erasure of national collective memory in relation to minorities and migration.
Seznam ohlasů
Ohlas
R01:
RIV/61988987:17250/19:A21021SE
Complementary Content
Deferred Modules
${title}
${badge}
${loading}
Deferred Modules