OU Portal
Log In
Welcome
Applicants
Z6_60GI02O0O8IDC0QEJUJ26TJDI4
Error:
Javascript is disabled in this browser. This page requires Javascript. Modify your browser's settings to allow Javascript to execute. See your browser's documentation for specific instructions.
{}
Zavřít
Publikační činnost
Probíhá načítání, čekejte prosím...
publicationId :
tempRecordId :
actionDispatchIndex :
navigationBranch :
pageMode :
tabSelected :
isRivValid :
Typ záznamu:
stať ve sborníku (D)
Domácí pracoviště:
Katedra pedagogické a školní psychologie (45160)
Název:
LONGITUDINAL STUDY OF THE EFFECT OF REGULAR MBSR PRACTICE ON EXPERIENCING STRESSFUL SITUATIONS IN UNIVERSITY STUDENTS
Citace
Lacková, L., Kimplová, T. a García, A. R. LONGITUDINAL STUDY OF THE EFFECT OF REGULAR MBSR PRACTICE ON EXPERIENCING STRESSFUL SITUATIONS IN UNIVERSITY STUDENTS.
In:
11th International Conference of Education, Research and Innovation: ICERI2018 Proceedings 2018-11-12 Sevilla.
Sevilla, Spain: IATED Academy, 2018. s. 7221-7221. ISBN 978-84-09-05948-5.
Podnázev
Rok vydání:
2018
Obor:
Psychologie
Počet stran:
1
Strana od:
7221
Strana do:
7221
Forma vydání:
Elektronická verze
Kód ISBN:
978-84-09-05948-5
Kód ISSN:
2340-1095
Název sborníku:
ICERI2018 Proceedings
Sborník:
Název nakladatele:
IATED Academy
Místo vydání:
Sevilla, Spain
Stát vydání:
Sborník vydaný v zahraničí
Název konference:
11th International Conference of Education, Research and Innovation
Místo konání konference:
Sevilla
Datum zahájení konference:
Typ akce podle státní
příslušnosti účastníků akce:
Celosvětová akce
Kód UT WoS:
EID:
Klíčová slova anglicky:
Mindfulness-Based Stress Reduction (MBSR), education, resilience
Popis v původním jazyce:
V letech 2006-2017 byl realizován v Mendoze (Argentina) longitudinální výzkum s metodou programu Mindfullness-Based Stress Reduction. Cílem bylo u 103 argentinských univerzitních studentů (posledních ročníků, různých oborů) z nefunkčních rodin sledovat účinky osmi týdenního programu a výsledky pravidelného cvičení MBSR na snížení úzkosti, zlepšení kvality života, a průběžně mapovat jejich schopnost stavu ?flow?. Metoda MBSR tréninku a následné zapojení pravidelného cvičení všímavosti do každodenního života se v průběhu 12 let ukázala jako velmi účinná při vytváření rysů resilientní osobnosti. Výsledky vycházejí ze subjektivního popisu stavu respondentů (dnes už pracujících dospělých jedinců). Uskutečněných bylo celkem 4944 rozhovorů. Každý rok byly realizované 4 hloubkové rozhovory s probandem. V rozhovorech byly sledovány oblasti: vnímaná zátěžová situace, prvotní reakce na zátěžovou situaci a následné zvládání situace v zátěži. Záznamy z rozhovorů jsme následně detailně analyzovali pomocí programu ATLAS ti. 7. Závěrem vyplynulo, že probandi pociťovali významné snížení úzkosti, zvýšila se jejich schopnost lépe zvládat emoce a došlo k vymizení stavů paniky při řešení náročných životních situací (především v oblasti pracovních vztahů a výkonu). Vnímaná byla rovněž větší koncentrace na pracovní činnost a plné ponoření se do ní (splynutí s činností - flow).Domníváme se, že zařazení podobných programů resp. takto prakticky zaměřených disciplín do výuky vysokoškolských studentů by výrazně napomohlo k lepším studijním výsledkům, vyšší kvalitě života a tedy i následnému ekonomickému dopadu v podobě spokojeného pracovníka či člověka nezatěžujícího tolik zdravotní systém. V české republice se nyní podařilo zařadit předmět ?Mindfulness v praxi? do nového akreditačního spisu Pedagogické fakulty oboru Psychologie pro učitele na SŠ a VOŠ. Podobný výzkum byl námi souběžně prováděn rovněž v rámci států: Španělsko, Česká republika, Slovenská republika, a vyhodnocování dat nyní prob
Popis v anglickém jazyce:
Seznam ohlasů
Ohlas
R01:
RIV/61988987:17450/18:A1901WCC
Complementary Content
Deferred Modules
${title}
${badge}
${loading}
Deferred Modules