OU Portal
Log In
Welcome
Applicants
Z6_60GI02O0O8IDC0QEJUJ26TJDI4
Error:
Javascript is disabled in this browser. This page requires Javascript. Modify your browser's settings to allow Javascript to execute. See your browser's documentation for specific instructions.
{}
Zavřít
Publikační činnost
Probíhá načítání, čekejte prosím...
publicationId :
tempRecordId :
actionDispatchIndex :
navigationBranch :
pageMode :
tabSelected :
isRivValid :
Typ záznamu:
stať ve sborníku (D)
Domácí pracoviště:
Katedra biologie a ekologie (31700)
Název:
Existuje behaviorální adaptace marší k povodním?
Citace
Kočárek, P. Existuje behaviorální adaptace marší k povodním?.
In:
Ekologie 2015, 5. konference České společnosti pro ekologii: Ekologie 2015, 5. konference České společnosti pro ekologii 2015-10-23 České Budějovice.
s. 105-105.
Podnázev
Rok vydání:
2015
Obor:
Zoologie
Počet stran:
1
Strana od:
105
Strana do:
105
Forma vydání:
Tištená verze
Kód ISBN:
Kód ISSN:
Název sborníku:
Ekologie 2015, 5. konference České společnosti pro ekologii
Sborník:
Národní
Název nakladatele:
Místo vydání:
Stát vydání:
Sborník vydaný v ČR
Název konference:
Ekologie 2015, 5. konference České společnosti pro ekologii
Místo konání konference:
České Budějovice
Datum zahájení konference:
Typ akce podle státní
příslušnosti účastníků akce:
Celostátní akce
Kód UT WoS:
EID:
Klíčová slova anglicky:
behaviour, atmospheric pressure, microhabitat preferences, Orthoptera
Popis v původním jazyce:
Většina středoevropských druhů marší (Orthoptera: Tetrigidae) má silnou vazbu na břehové partie vodních toků. Jsou tudíž vystavovány občasnému náhlému zvýšení vodní hladiny, kdy jim hrozí riziko odplavení vodou. Předkládaný výzkum si klade za cíl zjistit schopnost marší odolávat pasivnímu transportu jedinců proudící vodou. Na základě předchozího zjištění, že marše tenkorohá (Tetrix tenuicornis) aktivně vyhledává specifické mikrobiotopy v závislosti na změnách atmosférického tlaku, byla stanovena hypotéza, že se marše tímto chováním vypořádávají s povodněmi. V předchozí studii jsme zjistili, že za vysokého tlaku vzduchu (signalizuje slunečno) se marše častěji vyskytují na ploškách obnažené půdy nebo na mechu, zatímco za nízkého tlaku vzduchu (signalizuje deštivo, riziko povodně) aktivně zalézají do hustší vegetace. Z toho vyplývá náš předpoklad, že marše aktivním vyhledáváním hustší vegetace za nízkého tlaku vzduchu snižují riziko svého odplavení povodňovou vlnou. V průtočných teráriích jsme simulovali povodňovou vlnu o třech intenzitách na třech typech povrchu (trávník, mech, písek) a sledovali jsme vzdálenost, na kterou byly marše ?spláchnuty? po 30 vteřinách průtoku vody. Nejdále byly marše odplaveny na písku, kratší vzdálenost urazily na mechu a nejkratší na trávě. Intenzita proudu průkazně ovlivnila vzdálenost, na kterou byly marše odplaveny. Zjištěné výsledky podporují hypotézu, že marše mají vyvinutou reakci na změny tlaku za účelem aktivní ochrany před pasivním odtransportováním vodou při náhlém zvýšení vodní hladiny toku.
Popis v anglickém jazyce:
Seznam ohlasů
Ohlas
R01:
Complementary Content
Deferred Modules
${title}
${badge}
${loading}
Deferred Modules