OU Portal
Log In
Welcome
Applicants
Z6_60GI02O0O8IDC0QEJUJ26TJDI4
Error:
Javascript is disabled in this browser. This page requires Javascript. Modify your browser's settings to allow Javascript to execute. See your browser's documentation for specific instructions.
{}
Zavřít
Publikační činnost
Probíhá načítání, čekejte prosím...
publicationId :
tempRecordId :
actionDispatchIndex :
navigationBranch :
pageMode :
tabSelected :
isRivValid :
Typ záznamu:
stať ve sborníku (D)
Domácí pracoviště:
Katedra biologie a ekologie (31700)
Název:
Dýchací přístroj, nebo jen záchranný kruh pro tonoucího? Funkce prodlouženého štítu marší (Orthoptera, Tetrigidae) ve vodním prostředí
Citace
MUSIOLEK, D., KUŘAVOVÁ, K. a Kočárek, P. Dýchací přístroj, nebo jen záchranný kruh pro tonoucího? Funkce prodlouženého štítu marší (Orthoptera, Tetrigidae) ve vodním prostředí.
In:
Zoologické dny Brno 2017: Zoologické dny Brno 2017. Sborník abstraktů u konference 9.-10. února 2017 2017-02-09 Ekonomicko-správní fakulta MU, Lipová 41a, 602 00 Brno - Pisárky.
Brno: Ústav biologie obratlovců AV ČR, 2017. s. 137-138. ISBN 978-80-87189-21-4.
Podnázev
Rok vydání:
2017
Obor:
Zoologie
Počet stran:
2
Strana od:
137
Strana do:
138
Forma vydání:
Tištená verze
Kód ISBN:
978-80-87189-21-4
Kód ISSN:
Název sborníku:
Zoologické dny Brno 2017. Sborník abstraktů u konference 9.-10. února 2017
Sborník:
Národní
Název nakladatele:
Ústav biologie obratlovců AV ČR
Místo vydání:
Brno
Stát vydání:
Sborník vydaný v ČR
Název konference:
Zoologické dny Brno 2017
Místo konání konference:
Ekonomicko-správní fakulta MU, Lipová 41a, 602 00 Brno - Pisárky
Datum zahájení konference:
Typ akce podle státní
příslušnosti účastníků akce:
Celostátní akce
Kód UT WoS:
EID:
Klíčová slova anglicky:
Orthoptera; Tetrigidae; behaviour
Popis v původním jazyce:
S trvalým nebo dočasným pobytem ve vodním prostředí jsou u hmyzu spojeny různé modifikace dýchacího ústrojí. Řada druhů vodního hmyzu využívá tzv. plastronové dýchání (princip fyzikálních žaber), kdy si ponoření jedinci na svém povrchu drží bublinku vzduchu, pomocí které dýchají. Díky tomu, že kyslík rozpuštěný ve vodě difunduje do bublinky, mohou pod vodou vydržet po velmi dlouhý čas. Jiný vodní hmyz zase používá dýchací trubičky, tracheální žábry nebo dýchají celým povrchem těla. Rovnokřídlí jsou především terestričtí a ve vodním prostředí se trvale nevyskytují. Marše (Tetrigidae) jsou drobní zástupci rovnokřídlého hmyzu s velmi nápadným a protáhlým štítem, který zpravidla kryje hruď a dorzální stranu zadečku. Některé druhy marší např. rodů Euscelimena Günther, 1938, Falconius Bolívar, 1898, Scelimena Serville, 1838 a Tetrix Latreille, 1802 jsou semi-akvatické a prostřednictvím svých morfologických adaptací končetin a štítu jsou schopni se aktivně pohybovat pod vodní hladinou. Při ponoření si pod štítem drží bublinku vzduchu. Princip delšího setrvání a možnosti dýchání pod vodní hladinou nebyl dosud u těchto druhů studován. Pomocí laboratorního měření a testů přežívání v okysličené a anoxické vodě s různými parametry ve velikosti štítů a hmotnostmi jedinců semi-akvatické marše obecné Tetrix subulata Linnaeus, 1758 jsme zjistili, že štít a bublinka vzduchu uložená pod ním není využívaná při dýchání. Výsledky pilotní behaviorální studie potápění marší ukazují, že bublinka vzduchu pod štítem usnadňuje pohyb jedinci ve vodě a zejména mu pomáhá udržet se u vodní hladiny.
Popis v anglickém jazyce:
Seznam ohlasů
Ohlas
R01:
Complementary Content
Deferred Modules
${title}
${badge}
${loading}
Deferred Modules