OU Portal
Log In
Welcome
Applicants
Z6_60GI02O0O8IDC0QEJUJ26TJDI4
Error:
Javascript is disabled in this browser. This page requires Javascript. Modify your browser's settings to allow Javascript to execute. See your browser's documentation for specific instructions.
{}
Zavřít
Publikační činnost
Probíhá načítání, čekejte prosím...
publicationId :
tempRecordId :
actionDispatchIndex :
navigationBranch :
pageMode :
tabSelected :
isRivValid :
Typ záznamu:
kapitola v odborné knize (C)
Domácí pracoviště:
Centrum pro hospodářské a sociální dějiny (25820)
Název:
Od živelného hnutí k jednacímu stolu. Stávky v dlouhém 19. století
Citace
Knob, S. Od živelného hnutí k jednacímu stolu. Stávky v dlouhém 19. století.
In:
Útisk - charita - vyloučení.
Praha: Academia, 2015. s. 71-81. ISBN 978-80-200-2460-2.
Podnázev
Rok vydání:
2015
Obor:
Dějiny
Forma vydání:
Tištená verze
Kód ISBN:
978-80-200-2460-2
Název knihy v originálním jazyce:
Útisk - charita - vyloučení
Název edice a číslo svazku:
Neuveden
Místo vydání:
Praha
Název nakladatele:
Academia
Označení vydání
(číslo vydání):
:
Vydáno:
Autor zdrojového dokumentu:
Počet stran:
10
Počet stran knihy:
391
Strana od:
71
Strana do:
81
Počet výtisků knihy:
EID:
Klíčová slova anglicky:
strike, worker, transformation, modernisation, inclusion, charity, persecution
Popis v původním jazyce:
Práce přináší přehled základních dat o stávkovém hnutí v 19. století. Více než statistickým datům se však věnuje proměnám stávek, zkoumá jejich návaznost na sociální otázku prostřednictvím ekonomických, politických a společenských změn ve sledovaném období. Největší pozornost je věnována vlivu stávek jako nejsilnějšího nátlakového prvku dělnictva. Podle autorova názoru dochází k proměně stávkového hnutí od živelného nelegálního hnutí v organizovanou formu nátlaku, kterou využívaly dělnické organizace (zejména odbory) k posílení své pozice při jednání se zaměstnavateli a státem. Postupně jsou hledány také jiné formy nátlaku (veřejné schůze, rezoluce) a sociálního smíru pomocí tzv. institucionalizace konfliktů (pomocí kolektivních smluv, smírčích soudů). Tento prvek je dle Hanse Ulricha Wehlera hodnocen jako jeden ze základních subprocesů tzv. modernizace. Tato proměna je tak vnímána v širším kontextu procesu modernizace.
Popis v anglickém jazyce:
Rather than concentrating on statistical data though, it deals with gradualtransformations of strike actions, examining their linkage with the social question atlarge through the process of economic, political and social changes during the periodunder survey. The author centers his attention on the impact of strike actions as themost potent vehicle of pressure employed by the working class. In his view, the strikemovement went through a transformation from spontaneous, illegal action to anorganized form of pressure which came to be applied by labour organizationswith a view to strengthening their positionsin dealing with employers and the government. Progressively, other forms of pressurewere sought, as well as instruments of socialconciliation by way of what came to be known as institutionalization of conflicts. According to Hans Ulrich Wehler, thislatter element constituted one of the seminal sub-processes of modernization.
Seznam ohlasů
Ohlas
R01:
RIV/61988987:17250/15:A1801GCK
Complementary Content
Deferred Modules
${title}
${badge}
${loading}
Deferred Modules