OU Portal
Log In
Welcome
Applicants
Z6_60GI02O0O8IDC0QEJUJ26TJDI4
Error:
Javascript is disabled in this browser. This page requires Javascript. Modify your browser's settings to allow Javascript to execute. See your browser's documentation for specific instructions.
{}
Zavřít
Publikační činnost
Probíhá načítání, čekejte prosím...
publicationId :
tempRecordId :
actionDispatchIndex :
navigationBranch :
pageMode :
tabSelected :
isRivValid :
Typ záznamu:
kapitola v odborné knize (C)
Domácí pracoviště:
Katedra výchovy k občanství (45060)
Název:
Výzkum interetnických postojů ve vztahu k Polsku a Polákům v kontextu školního vzdělávání (přehledová studie).
Citace
Labischová, D. Výzkum interetnických postojů ve vztahu k Polsku a Polákům v kontextu školního vzdělávání (přehledová studie)..
In:
Vzájemný obraz souseda v polských a českých školních učebnicích.
1. vyd. Ostrava: Ostravská univerzita, 2014. s. 85-98. ISBN 978-80-7464-502-0.
Podnázev
Rok vydání:
2014
Obor:
Pedagogika a školství
Forma vydání:
Tištená verze
Kód ISBN:
978-80-7464-502-0
Název knihy v originálním jazyce:
Vzájemný obraz souseda v polských a českých školních učebnicích
Název edice a číslo svazku:
Neuveden
Místo vydání:
Ostrava
Název nakladatele:
Ostravská univerzita
Označení vydání
(číslo vydání):
1.:
Vydáno:
v ČR
Autor zdrojového dokumentu:
Počet stran:
13
Počet stran knihy:
228
Strana od:
85
Strana do:
98
Počet výtisků knihy:
100
EID:
Klíčová slova anglicky:
empirical research; history didactics; Polish stereotypes; intercultural attitudes; inter ethnical relationship; popularity of European nations
Popis v původním jazyce:
Výzkum stereotypního obrazu Polska a Poláků v očích české školní mládeže ve vztahu ke školní edukaci je na katedře historie Filozofické fakulty Ostravské univerzity opakovaně realizován již téměř dvacet let. V této kapitole se zaměříme na přehled empiricky zaměřených prací věnovaných tématu a představíme vybrané výsledky nejnovějšího šetření z roku 2011, zjišťujícího podobu historického vědomí české školní mládeže a učitelů dějepisu s akcentem na interkulturní dimenzi dějepisného vyučování. Předmětem zkoumání se stala míra sympatií, které respondenti pociťují vůči vybraným evropským národům a národnostem, aktuální heterostereotyp Poláka v českém prostředí a dále hodnocení současných vztahů s Polskem a osobních zkušeností z interkulturního kontaktu s příslušníky polské národnostní menšiny. Přínosem nejnovějšího výzkumu je především rozšíření zkoumaného souboru o učitele dějepisu.
Popis v anglickém jazyce:
Research of the stereotype image of Poland and Poles from the perspective of school youth in relation to school education has been repeatedly carried out at the Department of History, Faculty of Arts, Ostrava University for 20 years. This chapter focuses on empirically oriented theses devoted to this topic. Partial results of the newest research from 2011 will be presented. The research attempts to identify historical consciousness of school youth and History teachers with emphasis on intercultural dimension of History teaching The research results include: the degree of affinity, which school youth respondents feel towards selected European nations, current heterostereotypes of Poles in Czech surroundings, and evaluation of current relationships with Poland as well as personal experience from intercultural contact with representatives of Polish minority. History teachers have been added to the newest research.
Seznam ohlasů
Ohlas
R01:
RIV/61988987:17450/14:A1501D14
Complementary Content
Deferred Modules
${title}
${badge}
${loading}
Deferred Modules