OU Portal
Log In
Welcome
Applicants
Z6_60GI02O0O8IDC0QEJUJ26TJDI4
Error:
Javascript is disabled in this browser. This page requires Javascript. Modify your browser's settings to allow Javascript to execute. See your browser's documentation for specific instructions.
{}
Zavřít
Publikační činnost
Probíhá načítání, čekejte prosím...
publicationId :
tempRecordId :
actionDispatchIndex :
navigationBranch :
pageMode :
tabSelected :
isRivValid :
Typ záznamu:
kapitola v odborné knize (C)
Domácí pracoviště:
Katedra slavistiky - Oddělení polonistiky (25230)
Název:
Koncept, stereotyp, symbol. O barvách v lidových písních z Těšínska
Citace
Raclavská, J. Koncept, stereotyp, symbol. O barvách v lidových písních z Těšínska.
In:
kolektiv autorů.
Barva v lidové kultuře.
1. vyd. Uherské Hradiště: Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, 2023. s. 155-168. Barva v lidové kultuře, č, sv. 1. ISBN 978-80-87671-65-8.
Podnázev
Rok vydání:
2023
Obor:
Jazykověda
Forma vydání:
Tištená verze
Kód ISBN:
978-80-87671-65-8
Název knihy v originálním jazyce:
Barva v lidové kultuře
Název edice a číslo svazku:
Barva v lidové kultuře, č, sv. 1
Místo vydání:
Uherské Hradiště
Název nakladatele:
Slovácké muzeum v Uherském Hradišti
Označení vydání
(číslo vydání):
1.:
Vydáno:
v ČR
Autor zdrojového dokumentu:
kolektiv autorů
Počet stran:
13
Počet stran knihy:
224
Strana od:
155
Strana do:
168
Počet výtisků knihy:
250
EID:
Klíčová slova anglicky:
Těšín Silesia, folk song, symbolism of colours, mental representation of colours
Popis v původním jazyce:
V lidových písních jsou často obsaženy symbolické obrazy a jinotaje. Jak prezentujeme v článku, zvlášť bohaté na symboliku jsou barvy. Abychom zjistili, jak použití názvů barev dotváří situaci vyjádřenou v písních, probádali jsme lidovou písňovou produkcí Těšínska. Náš výzkumný materiál tvořilo 150 lidových písní sebraných Danielem Kadłubcem a publikovaných v knize Z biegiem Olzy, ve kterých byl zaznamenán výskyt 117 lexémů označujících názvy barev, a 150 písní ze sbírky Josefa Mojžíška Lidové písně z Těšínska, kde bylo použito 85krát názvů barev. Bylo zjištěno, že barvy v písňových textech kopírují vegetační období rostlinstva a jsou metaforou života člověka: zelená=mladé rašící rostliny (mládí), bílá=kvetení (příprava na plození), červená=ovoce (plození), s tím, že bílá barva signalizuje iniciační rituály, nasazování bílého čepce na hlavu nevěsty a symbolické přijímání jí do společenstva vdaných žen. Do budoucna je zapotřebí probádat výskyt dalších názvů barev, a to nejen v písňové tvorbě, ale i v jiných oblastech lidového folklóru.
Popis v anglickém jazyce:
Folk songs often contain symbolic images and otherworldliness. As we present in the article, colours are particularly rich in symbolism. In order to find out how the use of colour names completes the situation expressed in songs, we explored the folk song production of the Teshin region. Our research material consisted of 150 folk songs collected by Daniel Kadłubec and published in the book Z biegiem Olzy, in which the occurrence of 117 lexemes denoting names of colours was recorded, and 150 songs from Josef Mojžíšek's collection Folk Songs from Těšín, where names of colours were used 85 times. It was found that the colours in the song lyrics copy the growing seasons of vegetation and are a metaphor for human life: green=young growing plants (youth), white=flowering (preparation for procreation), red=egg (procreation), with the white colour signalling initiation rituals, putting a white cap on the bride's head and symbolically accepting her into the community of married women. Future research is needed to explore the occurrence of other colour names, not only in song but also in other areas of folklore.
Seznam ohlasů
Ohlas
R01:
RIV/61988987:17250/23:A2402NF5
Complementary Content
Deferred Modules
${title}
${badge}
${loading}
Deferred Modules