OU Portal
Log In
Welcome
Applicants
Z6_60GI02O0O8IDC0QEJUJ26TJDI4
Error:
Javascript is disabled in this browser. This page requires Javascript. Modify your browser's settings to allow Javascript to execute. See your browser's documentation for specific instructions.
{}
Zavřít
Publikační činnost
Probíhá načítání, čekejte prosím...
publicationId :
tempRecordId :
actionDispatchIndex :
navigationBranch :
pageMode :
tabSelected :
isRivValid :
Typ záznamu:
kapitola v odborné knize (C)
Domácí pracoviště:
Katedra slavistiky - Oddělení rusistiky (25220)
Název:
Fyziologická, psychologická a kulturní podmíněnost působení barev v tradičních kulturách karpatského prostoru
Citace
Vilímek, V. Fyziologická, psychologická a kulturní podmíněnost působení barev v tradičních kulturách karpatského prostoru.
In:
Číhal, P., Vilímek, V., eds..
Barva v lidové kultuře.
1. vyd. Uherské Hradiště: Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, 2023. s. 9-19. 1. ISBN 978-80-87671-65-8.
Podnázev
Rok vydání:
2023
Obor:
Archeologie, antropologie, etnologie
Forma vydání:
Tištená verze
Kód ISBN:
978-80-87671-65-8
Název knihy v originálním jazyce:
Barva v lidové kultuře
Název edice a číslo svazku:
1
Místo vydání:
Uherské Hradiště
Název nakladatele:
Slovácké muzeum v Uherském Hradišti
Označení vydání
(číslo vydání):
1:
Vydáno:
v ČR
Autor zdrojového dokumentu:
Číhal, P., Vilímek, V., eds.
Počet stran:
11
Počet stran knihy:
224
Strana od:
9
Strana do:
19
Počet výtisků knihy:
250
EID:
Klíčová slova anglicky:
colours, colouring, ethnography, psychology, ethno-psychology, semantics, colour-in-context-theory
Popis v původním jazyce:
V každé kultuře – i v té tradiční – jsou jednotlivé barvy nositeli ustáleného sémantického i symbolického významu. Podílí se tak na tvorbě smyslu předmětů, osob a jevů. V českém i karpatském prostoru jsou v rámci tradiční kultury významově nosnými barvami červená, žlutá/zlatá, modrá, zelená, černá a bílá. Jedním z podstatných faktorů, které se podílely na konstituování jejich ustálených významů, je – vedle řady dalších – také fyziologické a psychologické působení konkrétní barvy na člověka. Od 19. století se věda snažila zkoumat reakce na stimulování určitými barvami a objevit principy, jak jednotlivé barvy ovlivňují lidský organismus. Psychologové v poslední době revidovali závěry starších výzkumů a dospěli k názoru, že je třeba přehodnotit nemístná zobecnění, ke kterým v dřívějších pracích docházelo. Je zřejmé, že působení barev je vždy nutné posuzovat a interpretovat s ohledem na kontext (co nebo kdo je nositelem barvy a v jaké situaci vystupuje) a je nezbytné všímat si přitom vedle odstínu každé barvy také její sytosti a jasu.
Popis v anglickém jazyce:
In each culture – even in the traditional one – the respective colours bear a stable semantic and symbolic meaning. Thus, they contribute to making the sense of objects, persons, and phenomena. In Czech and Carpathian area red, yellow/golden, blue, green, black, and white colours are the essential ones within the frame of traditional culture. One of the crucial factors which were important for constitution of their fixed meanings – apart from number of other ones – is also physiological and psychological impact of a respective colour upon a person. Since 19th century science has been trying to explore the reactions on stimulation by means of respective colours and discover principles of the way respective colours influence human body. Psychology has revised the conclusions of older researches, and has come to conclusion that it is necessary to reassess inappropriate generalizations which occurred in previous studies. It is obvious that the impact of colours has to be judged and interpreted with regards to the context (what or who bears the colour and what is the situation in which they act). Besides the hue, is also necessary to note the richness and brightness of a respective colour.
Seznam ohlasů
Ohlas
R01:
RIV/61988987:17250/23:A2402ND4
Complementary Content
Deferred Modules
${title}
${badge}
${loading}
Deferred Modules