Popis v původním jazyce: |
Mezinárodní výstava, která je výsledkem aktivit polských vysokých uměleckých škol v Japonsku. Letos je to počtvrté, od spuštění InCAST, kdy polští autoři poprvé přijeli do Japonska s českými umělci, s výstavou nazvanou InCAST Tokyo 2022. Kurátorem výstavy v Uptown Koenji Gallery byl Tomáš Koudela z Ostravské univerzity v České republice. Tomáš Koudela připravil instalaci, která respektuje prostor galerie a současně dala vyniknout vystaveným dílům. V japonském Tokyu se představilo 30 autorů z Evropy, převážně z Polska a České republiky a z Japonska. Japonská expozice se neomezila pouze na autory z Tokio, ale videi, obrazy, grafikami a instalacemi byli zastoupeni vizuální umělci z Kjóta a Ságy.
Kromě toho bylo v suterénu Uptownu bylo zřízeno místo pro konání mezinárodní konference, jež se stalo skutečně intelektuálním prezentačním prostorem připomínající underground a kontrakulturu 60. až 70. let. Hlavní přednášky, které přednesli Andreas Guskos (Akademie umění ve Štětíně) a Junichiro Inuzuky (Jitsusen Women's University), byly podnětné současnými tématy, jako je vztah mezi umělou inteligencí a uměním nebo vztah mezi platonismem a fraktálním designem.
Výstava Pathfinder zahrnovala videa, fotografie, sochy, koláže a grafiky tvůrců zejména z Japonska, České republiky a Polska. Český videoart a digitální média na výstavě zastupoval Jiří Surůvka, Marek Schovánek, František Kowolowski, Vladimír Havlík, Petr Lysáček, Tomáš Koudela, Tereza Čapandová, Milan Cieslar, Zbyněk Janáček, Jan Melena, Marek Sibinský a Jan Drozd. Výraznou stopu na této výstavě představovaly sochy slovenského vizuálního umělce Viktora Freša a polského autora, působícího na PdF Ostravské univerzity, Piotra Ambroziaka, stejně jako koláže českého malíře Pavla Formana zpracovávající rodinnou historii dědy Karla, který proslul jako výrazný tvůrce uměleckého fenoménu Art brut. Neopomenutelným zážitkem na vernisáži výstavy byl scénický tanec jednoho z předních japonských tanečníků hudebně-tanečního divadla
|