OU Portal
Log In
Welcome
Applicants
Z6_60GI02O0O8IDC0QEJUJ26TJDI4
Error:
Javascript is disabled in this browser. This page requires Javascript. Modify your browser's settings to allow Javascript to execute. See your browser's documentation for specific instructions.
{}
Zavřít
Publikační činnost
Probíhá načítání, čekejte prosím...
publicationId :
tempRecordId :
actionDispatchIndex :
navigationBranch :
pageMode :
tabSelected :
isRivValid :
Typ záznamu:
stať ve sborníku (D)
Domácí pracoviště:
Katedra psychologie (25700)
Název:
Adaptační chování v zátěžových situacích
Citace
Paulík, K. Adaptační chování v zátěžových situacích.
In:
Aigelová, E., Viktorová, L, Dolejš, M. (eds.). .PhD. existence 11. Česko-slovenská konference (nejen) pro doktorandy a o doktorandech 2021-02-01 Olomouc.
Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2021. s. 13-22. ISBN 978-80-244-5947-9.
Podnázev
Rok vydání:
2021
Obor:
Psychologie
Počet stran:
10
Strana od:
13
Strana do:
22
Forma vydání:
Elektronická verze
Kód ISBN:
978-80-244-5947-9
Kód ISSN:
Název sborníku:
Aigelová, E., Viktorová, L, Dolejš, M. (eds.). .PhD. existence 11. Česko-slovenská konference (nejen) pro doktorandy a o doktorandech
Sborník:
Mezinárodní
Název nakladatele:
Univerzita Palackého v Olomouci
Místo vydání:
Olomouc
Stát vydání:
Sborník vydaný v ČR
Název konference:
Místo konání konference:
Olomouc
Datum zahájení konference:
Typ akce podle státní
příslušnosti účastníků akce:
Evropská akce
Kód UT WoS:
EID:
Klíčová slova anglicky:
Adaptation, burden, stress, coping, resistence, resilience.
Popis v původním jazyce:
Zvládání zátěže v lidském životě je již dlouho častým předmětem intenzivního zájmu psychologů a dalších odborníků, stejně jako širší veřejnosti. Početné výzkumné výsledky, teorie, odborné i laické názory na tuto problematiku představují obsáhlou látku, v níž je velmi obtížné se uspokojivě orientovat. Příspěvek přináší přehled vybraných jevů a podstatných souvislostí v situacích, kdy jsou lidé vystaveni nárokům, jež je potřeba zvládnout. Zaměřuje se zejména na podstatu, terminologii a metodologické uchopení a závažné souvislosti adaptace člověka na zátěž, příslušných dispozičních předpokladů a na volbu způsobů zvládání zátěže spojené s životem jedince. Přitom přihlíží k limitním nárokům (stresorům), které svou intenzitou či trváním přesahují, případně dostatečně nevyužívají adaptační kapacitu jedince. Expozice takovým nárokům může pro jedince vyznívat v podstatě v subjektivním či objektivním smyslu negativně (ohrožení psychické rovnováhy, stavu organismu apod.) i pozitivně (zdroj rozvojových podnětů a příležitostí). Klíčová slova Adaptace, zátěž, stres, coping, odolnost, resilience.
Popis v anglickém jazyce:
Adaptive behavior in burden situation Anotace anglicky How humans deal with stress in their lives has long been a frequent subject of intense interest among psychologists and other experts, as well as among the general public. Numerous research studies, theories, expert and non-expert opinions on this topic represent a very large quantity of information, making orientation in the topic highly challenging. This paper presents an overview of selected phenomena and key aspects of situations in which people are subjected to demands that have to be dealt with. It focuses primarily on humans’ adaptation to stress – the nature of this adaptation, relevant terminology, methodological approaches and salient contexts. It also outlines the key dispositional factors affecting individuals’ choices for dealing with stress in their lives, and it describes the situation when the intensity or duration of demands (stressors) exceeds (or fails to adequately exploit) an individual’s adaptation capacity. Exposure to such stressors may have a negative effect – both subjectively and objectively – on individuals (representing a threat to psychological equilibrium or the individual’s organism), or it may have a positive effect (stressors may act as opportunities or sources of stimuli for further development).
Seznam ohlasů
Ohlas
R01:
Complementary Content
Deferred Modules
${title}
${badge}
${loading}
Deferred Modules