OU Portal
Log In
Welcome
Applicants
Z6_60GI02O0O8IDC0QEJUJ26TJDI4
Error:
Javascript is disabled in this browser. This page requires Javascript. Modify your browser's settings to allow Javascript to execute. See your browser's documentation for specific instructions.
{}
Zavřít
Publikační činnost
Probíhá načítání, čekejte prosím...
publicationId :
tempRecordId :
actionDispatchIndex :
navigationBranch :
pageMode :
tabSelected :
isRivValid :
Typ záznamu:
kapitola v odborné knize (C)
Domácí pracoviště:
Centrum pro hospodářské a sociální dějiny (25820)
Název:
Polský původ moravské šlechty v genealogickém díle Bartoloměje Paprockého z Hlohol a Paprocké Vůle (1543–1614)
Citace
Hruboš, J. Polský původ moravské šlechty v genealogickém díle Bartoloměje Paprockého z Hlohol a Paprocké Vůle (1543–1614).
In:
Brňovják, Jiří.
Zámky, statky a úřady. Stopy polských šlechtických rodů na území České republiky v pramenech z 16.?20. století // Pałace, posiadłości i pamięć. Ślady polskich rodów magnackich i szlacheckich na terenach Republiki Czeskiej w źródłach od XVI do XX wieku.
1. vyd. Czestochowa: Fundacja Silva Rerum Polonarum, 2019. s. 61-82. Nobilitas in Historia moderna, Tomus 9. ISBN 978-83-945669-2-0.
Podnázev
Rok vydání:
2019
Obor:
Dějiny
Forma vydání:
Tištená verze
Kód ISBN:
978-83-945669-2-0
Název knihy v originálním jazyce:
Zámky, statky a úřady. Stopy polských šlechtických rodů na území České republiky v pramenech z 16.-20. století // Pałace, posiadłości i pamięć. Ślady polskich rodów magnackich i szlacheckich na terenach Republiki Czeskiej w źródłach od XVI do XX wieku
Název edice a číslo svazku:
Nobilitas in Historia moderna, Tomus 9
Místo vydání:
Czestochowa
Název nakladatele:
Fundacja Silva Rerum Polonarum
Označení vydání
(číslo vydání):
1:
Vydáno:
v zahraničí
Autor zdrojového dokumentu:
Brňovják, Jiří
Počet stran:
21
Počet stran knihy:
432
Strana od:
61
Strana do:
82
Počet výtisků knihy:
200
EID:
Klíčová slova anglicky:
raný novověk, šlechta, genealogie, heraldika, Morava, Opavsko, Polsko, Bartoloměj Paprocký z Hlohol
Popis v původním jazyce:
Zrcadlo slavného Markrabství moravského, monumentální dílo o moravské šlechtě z roku 1593 sepsal polský exulant Bartoloměj Paprocký z Hlohol s využitím starších kronik, dostupných písemných a epigrafických pramenů i autopsie. Odrazem jeho osobních politických preferencí však byla snaha implementovat do textu vzájemnou příbuznost šlechty z českých zemí a Polska. Nepřekvapí tedy, že vazbu na polské prostředí přisoudil 54 z celkového počtu 177 šlechtických rodů zmiňovaných v tomto díle, což by představovalo celých 30,5 % z nich. K prokázání příbuznosti ovšem autor často využil pouze fabulaci (erbovní pověsti), proto bylo nutno jeho závěry revidovat. Na základě kritické analýzy díla pak bylo zjištěno, že proklamovaný polský, respektive litevský původ je možno doložit nanejvýš u 14 moravských šlechtických rodů (tj. 7,9 %).
Popis v anglickém jazyce:
Zrcadlo slavného Markrabství moravského [A Mirror of the Famous Margraviate of Moravia], a monumental work about the Moravian nobility from 1593, written by the Polish exile Bartosz Paprocki of the Jastrzębiec coat of arms using older chronicles, available written and epigraphic sources, as well as his own experience. However, the reflection of his personal and political preferences was an attempt to implement into the text the mutual kinship of nobility from the Bohemian Lands and Poland. It is therefore not surprising that he attributed ties to the Polish milieu to 54 from the total of 177 noble houses mentioned in this work, which would represent 30.5 % of them. However, to prove kinship the author often used only fabrications (heraldic legends), which is why his conclusions had to be revised. Later, based on a critical analysis of the work, it was discovered that the proclaimed Polish or, more precisely, Lithuanian origin could be documented in the case of 14 Moravian noble houses (i.e. 7.9 %) at the most.
Seznam ohlasů
Ohlas
R01:
RIV/61988987:17250/19:A2102911
Complementary Content
Deferred Modules
${title}
${badge}
${loading}
Deferred Modules